banner39

Gurbetçi Türkler kendi hastanelerini kuruyor

Ayrımcı muameleden şikayetçi Hollanda'daki Türk gurbetçiler çareyi kendi başlarının çaresine bakmakta buldu

Avrupa 23.09.2010, 14:37 23.09.2010, 14:37
Gurbetçi Türkler kendi hastanelerini kuruyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hollanda'daki hastanelerde kendilerine iyi muamele yapılmadığını düşünen Türkler, Amsterdam'da kendi hastanelerini açıyor.

De Standaard gazetesindeki haberde görüşlerine yer verilen Hollandalı çocuk hastalıkları uzmanı Şükrü Genco, çok sayıda Türk gurbetçinin tedavi olmak için Türkiye'ye gittiğini kaydetti.

Genco, tedavi için Türkiye'ye giden hastaların yüzde 90'ının, "kendi" hastaneleri olması halinde Hollanda'da tedavi olmayı tercih edeceğine inanıyor.

Amsterdam'da bu amaçla kurulan "Vatan Kliniği" sadece muayenelerle ilgilenecek, hiçbir tıbbi müdahale yapılmayacak. Tıbbi müdahaleler için hastalar "normal" Hollanda hastanelerine sevk edilecek.

Flaman çevreleri, Hollanda'daki girişimi temkinli karşılıyor. Çok sayıda yabancı kökenli hastası bulunan Anvers Hastaneler Birliği, tedavinin hastanın "etnik kökenine göre değil, hastalığına göre" olması gerektiğini savunuyor. Çevirmenleri de bulunan hastane herkesin en iyi tedaviye hakkı olduğunu belirtiyor, ancak kaç hastanın şikayetçi oldukları için ülkelerinde tedaviyi seçtiği konusunda bir veriye sahip değil.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?