Gurbetçiler için Almanya'da sandık hazırlığı

Almanya'daki Türk vatandaşlarının, gelecek yıl Türkiye’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy kullanabilmelerine yönelik çalışmalar hızlandırıldı.

Gurbetçiler için Almanya'da sandık hazırlığı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya’daki Türk vatandaşlarının, gelecek yıl Türkiye’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy kullanabilmelerine yönelik çalışmalar hız kazandı.

 Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Naci Koru başkanlığında toplanan "Almanya Başkonsoloslar Konferansı", seçim hazırlıklarını da ele aldı.

Büyükelçi Naci Koru’nun açılış konuşması ile bu akşam başlayan konferansta yarın "Yurtdışında Seçim Düzenlemesi" konulu oturum yapılacak. Bu oturuma, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Üyesi İlhan Hanağası ile YSK İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Harun Özkan katılacak.

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve Almanya’nın 13 kentinde görev yapan başkonsolosların katıldığı toplantıda, gelecek yıl ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanabilmelerine dönük hazırlıklar ve mevcut sorunlar ele alınacak.

Yurt dışında kayıtlı olan seçmenlerin, belirlenecek bir zaman diliminde başkonsolosluk binalarında kurulacak sandıklarda oy kullanmaları planlanıyor ancak Almanya'daki bazı başkonsolosluk binalarının yeterli büyüklük ve imkânlara sahip olmaması nedeniyle alternatif çözümler üzerinde çalışmalar sürüyor.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları önceki seçimlerde yalnızca gümrük kapılarına giderek oy kullanabiliyordu. Son seçimlerde yurt dışındaki Türk vatandaşlarının seçimlerde oy kullanma oranı yüzde 5’lere düşmüştü.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2013, 21:56
banner53
YORUM EKLE

banner39