Gürcistan'da tedavisi süren Saakaşvili'nin görüntüleri paylaşıldı

Gürcistan'da 1 Ekim 2021'de gözaltına alınan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin, tedavisinin sürdüğü klinikte çekilen görüntüleri kamuoyuyla paylaşıldı.

Avrupa 15.12.2022, 08:08 15.12.2022, 08:42
Gürcistan'da tedavisi süren Saakaşvili'nin görüntüleri paylaşıldı

Gürcistan Özel Cezaevi Servisince yapılan yazılı açıklamada, tutuklu Saakaşvili'nin başkent Tiflis'te bulunan Vivamedi Kliniğinde aylardır devam eden tedavi süreci ile ilgili görüntünün paylaşılmasına karar verildiği belirtildi.

Saakaşvili'nin klinik çalışanlarına karşı çıktığı ifade edilen açıklamada, eski cumhurbaşkanının sağlık personeline karşı "saldırgan" davranışlar sergilediği kaydedildi.

Açıklamada, "Söz konusu görüntüde, amacı adaletin uygulanmasını engellemek, toplumu ve uluslararası ortakları yanıltmak olan Mihail Saakaşvili'nin sahte davranışları açıkça görülüyor." denildi.

- Saakaşvili yurt dışında tedavi edilmesini talep ediyor

Sağlık durumunun gittikçe kötüye gittiğini savunan Saakaşvili ise, tutukluluk sürecinde kendi haklarının ihlal edildiğini ifade ederek, mahkemenin kararıyla sağlık tedavisi için yurt dışına gönderilmesini talep ediyor.

- Saakaşvili'nin haklarını koruyoruz

Gürcistan Adalet Bakanı Yardımcısı Beka Dzamaşvili de yaptığı açıklamada, Saakaşvili'nin tutukluluk sürecinin açık ve şeffaf bir şekilde sürdüğünü belirtti.

Saakaşvili'yi bugüne kadar 1500'den fazla kişinin ziyaret ettiğini dile getiren Dzamaşvili, Saakaşvili'nin durumu hakkında düzenli olarak Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) kurumlarını bilgilendirmeye devam ettiklerini kaydetti.

- Saakaşvili'nin gözaltına alınması

Ülkesine 8 yıl sonra 1 Ekim 2021'de dönen Saakaşvili, hakkındaki gıyabi hapis cezaları nedeniyle gözaltına alınarak Rustavi kentindeki hapishaneye götürülmüştü.

Gürcistan Savcılığı, 2007'de muhaliflerin mitingini dağıtmak, İmedi televizyon kanalının kurucusu Badri Patarkaçişvili'nin mal varlığına el koymak, yolsuzluk, görevi kötüye kullanmak ve bir milletvekilini dövdürmekle suçladığı Saakaşvili hakkında tutuklama kararı çıkartmıştı.

Tiflis Şehir Mahkemesi, Saakaşvili'ye bir cinayet davasında af yetkisini kötüye kullandığı ve milletvekili Valeri Gelaşvili'yi dövdürdüğü gerekçesiyle gıyabında 6 yıl hapis cezası vermişti.

Saakaşvili, Gürcistan'da Ekim 2021'de gözaltına alındıktan sonra 50 gün açlık grevi yapmış, daha sonra Gori kentinde tedavi görmüştü.

Tutuklu Saakaşvili daha sonra 21 Şubat-10 Mart tarihlerinde tekrar açlık grevi yapmıştı.

Gürcistan'ın Rustavi kentinde tutulduğu 12. hapishanede sağlığı kötüye gittiği iddia edilen Saakaşvili, sağlık durumunun tespiti için 12 Mayıs'ta başkent Tiflis'teki "Vivamedi" kliniğine nakledilmişti.

Saakaşvili, söz konusu klinikte tutuklu olarak tedavi görüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?