banner15

Gürcistan'a AB vizesi 2016 yılında kalkacak

Avrupa Parlamentosu Gürcistan Raportörü Mamikins, Gürcistan'ın 2016 yılında Avrupa Birliği ile olan vize engelinin kaldırılma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi

Gürcistan'a AB vizesi 2016 yılında kalkacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu Gürcistan Raportörü Andrei Andrejs Mamikins, ülkenin 2016 yılında Avrupa Birliği ile vizesiz rejime geçmek için şansının yüksek olduğunu söyledi.

Trend ajansına açıklama yapan Mamikins "Biz bu yıl sonuna kadar Avrupa Komisyonunun Gürcistan konusunda çok olumlu bir rapor açıklamasını bekliyoruz. Gelecek yıl yüzde 99 vizesiz rejime geçileceği söylenebilir” dedi.

Mamikins "Burada küçük bir adaletsizlikten söz edebiliriz. Çünkü bu iki ülke toprak, nüfus, dış sorunlar, coğrafi konumu ve jeopolitik önemi açısından aynı öneme sahipler. Ancak bu konuda Romen lobisinin oldukça güçlü etkisi oldu, bir de yaklaşık bir milyonlar Moldova vatandaşları aynı zamanda Rumen vatandaşıdır ve onların AB'de serbestçe seyahat edebilme imkanları var”.

Mamikins,  Gürcistan’ın AB uyum yasalarını kabul etmesi ve birliğin Gürcistan'da uygulanan proje sayısına göre de AB en yakın ülke olduğunu bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 07:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35