banner39

Hakaret sergisini Hollandalı Wilders sahiplendi

Aşırı sağcı Hollandalı politikacı Wilders, ABD'de peygamber efendimize hakaret eden karikatürleri içeren sergiyi ülkesine davet etti

Avrupa 04.05.2015, 14:43 04.05.2015, 14:43
Hakaret sergisini Hollandalı Wilders sahiplendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollandalı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, İslam karşıtı eylemlerle gündeme gelen Amerikan Özgürlük Koruma İnisiyatifi’nin (American Freedom Defense Initiative) düzenlediği karikatür yarışmasına katılan eserlerin ülkesinde de sergilenmesi için davette bulundu.

PVV tarafından yapılan açıklamada, aşırı sağcı politikacının bu daveti ABD’deki yarışmada yaptığı konuşmada dile getirdiği belirtildi. Wilders’in, "Bu karikatürlerin Hollanda parlamentosunda sergilenmesine yardımcı olurum" dediği kaydedildi.

Wilders’in de konuşmacı olarak katıldığı ABD’nin Dallas kentinde düzenlenen karikatür yarışmasının gerçekleştirildiği salonun dışında dün çıkan silahlı çatışmada iki kişi hayatını kaybetmişti.

Hollanda medyası çatışmanın Wilders’in konuşmasını bitirip salonu terk etmesinden sonra meydana geldiğini yazdı ve aşırı sağcı politikacının "saldırının düşünce özgürlüğüne yönelik olduğu" şeklindeki sözlerine yer verdi. Wilders, Hollanda yayın kurumu NOS televizyonuna yaptığı açıklamada, bu yöndeki çalışmalarına devam edeceği mesajı verdi.

Bu arada, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Meclis Başkanı Anouchka van Miltenburg saldırıyı kınadıklarını açıkladı. Rutte, Wilders’in zarar görmemesinin sevindirici olduğunu bildirdi.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?