Hamburg olaylarını polis çarpıtıyor

Hamburg'ta polis,17 protestocuyu gözaltına alırken daha önce yanlış açıklama yaptığını kabul etti.

Hamburg olaylarını polis çarpıtıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Hamburg'un tehlikeli bölge ilan edilen semtlerinden St. Pauli'de dün akşam saatlerinde yaklaşık 600 kişilik grup  olağanüstü hal ilanını protesto etmek istedi.Gösteriler fazla büyümeden kontrol altına alındı.

St.Pauli'deki İlk gösteri sırasında  birkaç havai fişek atılmasından başka herhangi bir olayın yaşanmadığı gözlemlendi. Daha sonra  Schanzenviertel semtine toplanan birr grubun  gösteriye devam etmesi üzerine polis müdahale etti. Burada yaklaşık 100 kadar göstericinin taşkınlık yaptığı bildirildi.

Polis sözcüsünün bugün sabah yaptığı açıklamada sözkonusu gruptan bazılarının Schanzenviertel semtindeki 'Schlumpf' metro istasyonunda polislerin üzerine havai fişek attıklarını belirtti..herhangi bir yaralanmanın yaşanmadığı olayda polis 17 göstericiyi gözaltına aldı.

FEDERAL YÖNETİM OLAYLARA SESSİZ

Hamburg'ta 21 Aralık'tan bu yana devam eden olaylar ve OHAL uygulamalrına henüz Federal koalisyon hükümetinden konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

ABD Büyükelçiliği Hamburg'ta yaşayan ya da önümüzdeki günlerde Hamburg'a gelmek isteyen Amerikan vatandaşlarını uyararak, özellikle tehlike bölgesi ilan edilen semtlerde dikkatli olmalarını tavsiye etti.

HAMBURG POLİSİ YANLIŞ AÇIKLAMA YAPTIĞINI İTİRAF ETTİ

Diğer taraftan Hamburg'ta OHAL ilan edilmesinin başlıca nedeni olarak gösterilen 28 Aralık'ta 'David' karakoluna yapılan saldırıyla ilgili yapılan açıklamada polis yanlış bilgi verdiğini itiraf etti. Polis basın sözcüsü Mirko Streiber, 'Spiegel Online'a konuyla ilgili verdiği demeçte, saldırıya uğrayan polislerin David karakolundan olmadıklarını, araba ile devriye gezen üç polisin olduklarını söyledi. Bu polislerden birinin ağır yaralandığı saldırının da David karakolu önünde yapılmadığını, karakola 200 metre uzaklıkta meydana geldiğini belirtti.

Daha önceki polis açıklamasında 30-40 kadar maskeli eylemcinin Reeperbahn'daki David karakoluna saldırdıkları ve polislerin üzerine taş ve şişe attıkları belirtilmişti.

Polis sözcüsünün açıklaması daha önce sol grupları temsil eden avukat Andreas Beuth'un iddialarını da doğrulamış oldu. Beuth, açıklamasında polisin yanlış bilgi vererek olağanüstü hal ilanını meşrulaştırmaya çalıştığını söylemişti.

Beuth'un temsil ettiği göstericilerin ifadesine göre David karakolu önünde hiçbir olay meydana gelmedi. Göstericiler, eğlence merkezi Reeperbahn'da parti yapan başka bir grubun caddenin diğer tarafına geçmek istemesi üzerine polis tarafından eylemci sanıldıklarını, aralarında bir gerginlik yaşanmış olabileceğini belirttiler. Hiçbir zaman da taş ve şişe atılmadığını söylediler.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2014, 12:14
banner53
YORUM EKLE

banner39