banner15

Hamburg'da festival savaşa dönüştü

Hamburg'da düzenlenen sokak festivalinde çatışma, yangın ve kundaklamalar meydana geldi, 40 kişi gözaltına alındı

Hamburg'da festival savaşa dönüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'nın Hamburg kentinde 'Schanzenfest' olarak bilinen ve her yıl olaylara sahne olan sokak festivalinde yine olaylar çıktı. Gün boyu yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla müzik festivali ve bitpazarı şeklinde devam festivalde gece saatlerinde çatışma, yangın ve kundaklama olayları meydana geldi.

Festivalin yapıldığı sokaktaki "Alten Flora" binasında yangın çıkarken, semt sakinleri tarafından söndürülen yangın zaman zaman 3 metre yüksekliğe kadar ulaştı. Bu yangını daha sonra çöp konteyneri ve diğer yerlerde çıkan yangınlar takip ederken, yetkililer çok sayıda yangın çıktığını açıkladı.

Aynı sokakta bulunan bir bankanın girişinde bulunan camları çekiç ve demir sopalarla tahrip eden saldırganlar daha sonra bankanın girişini ateşe verdi. Ayrıca Klein Bergstrasse'de BMW marka bir araç kimliği belirsiz kişiler tarafından kundaklandı.

Güvenlik güçlerine de şişe, taş ve patlayıcı maddelerle saldıran saldırganlara karşı polis tazyikli su ile karşılık verdi. Hamburg'un yanı sıra Aşağı Saksonya, Schleswig Holstein ve Mecklenburg Vorpommern eyaletlerinden 2 bin 100 polisin görev aldığı festival sonrası 30 kişi geçici olarak gözaltına alınırken, 10 kişi nezarete atıldı.

Çok fazla maddi hasarın meydana geldiği olaylarda 4 polis aracıda zarar gördü. Olaylarla iki polis hafif yaralanırken, olay çıkaran ya da semt sakinlerinde yaralı olup olmadığı hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Alman Polis Sendikası (DPolG) festivalin sadece güvenlik masrafının 750 bin Euro civarında olduğunu açıkladı.

Daha büyük olayların çıkması polisin aldığı önlemler sayesinde önlenirken, polis festival öncesi İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşanan olaylardan dolayı Almanya'da bir sosyal patlama olması ihtimaline karşı yoğun önlem almış ve festivalin yapılacağı bölgeyi tehlikeli bölge ilan etmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2011, 14:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35