banner39

Hamburg'da gösteriler devam ediyor: 3 gözaltı

Hamburg'da 'Tehlikeli bölge' uygulaması kaldırılmasına rağmen gösteriler devam etti, üç kişi gözaltına alındı

Avrupa 14.01.2014, 07:12 14.01.2014, 07:12
Hamburg'da gösteriler devam ediyor: 3 gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'nın Hamburg kentinde, 21 Aralık’ta meydana gelen olayların ardından bir grup üniversite öğrencisi polisin ''tehlikeli bölge'' uygulamasını kaldırmasına rağmen yürüyüş düzenleyerek 3 haftadır yaşanan durumu protesto etti.

Hamburg Üniversitesi'nin bulunduğu Dammtor Meydanında toplanan bir grup üniversite öğrencisi, önce tehlikeli bölge ilan edilen Sternschanze semtine daha sonra Saint Pauli semtine ve oradan da liman kıyısından Park Fiction'a doğru yürüdü. 

Burada bir konuşma yapan protesto komitesinden öğrenciler, Afganistan, Suriye ve Afrika'daki iç savaşlardan Avrupa'ya kaçan mültecilerden 12 bininin, Avrupa'nın insanlık dışı mülteci politikası sayesinde Akdeniz sularında boğularak can verdiğini savundu.

Göstericiler, mart ayından beri Hamburg'a gelen Afrikalı ve Suriyeli mültecilere oturum hakkı vermeyen Hamburg hükümetini ve Eyalet Başbakanı Olaf Scholz'u kınayan sloganlar attılar.

Çoğunlukla Afrikalı mültecilerin ve yoksulların düşük kirayla oturduğu ''Esso evleri''nin boşaltılmasını ve ''tehlikeli bölge'' uygulamasını protesto eden öğrenciler, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında Hamburg hükümetinin dar gelirli insanların yaşadığı sınırları gittikçe daralttığını savundu. Öğrenciler, daha fazla sosyal konut inşa edilerek yoksul insanların sorunlarının çözülmesini talep etti.

Göstericiler, açıklamaların ardından Reeperbahn semtine doğru yürüyerek Esso evlerinin bulunduğu meydana geldi ve daha sonra dağıldı. 

Öte yandan, Sternschanze semtinde izinsiz gösteri yapan ve etrafa boya torbaları saçıp, havai fişek atan 3 göstericinin gözaltına aldığı öğrenildi.

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?