banner39

Hamburglular olağanüstü halin kaldırılması peşinde

Hamburg'ta beş günden beri devam eden olağanüstü hal, şehir sakinleri tarafından kaldırılmak isteniyor, şehir sakinlerine Yeşiller ve SPD'den de destek geldi.

Avrupa 09.01.2014, 11:15 09.01.2014, 11:29
Hamburglular olağanüstü halin kaldırılması peşinde

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Hamburg'ta polis tarafından ilan edilen olağanüstü halin kaldırılması için, 'tehlike bölgesi' olarak adlandırılan ve polisin yoğun kontrollerine yaptığı semtlerde oturanlar protestolarına devam ediyorlar. Protestoların ardından siyaset çevrelerinden de olağanüstü halin kaldırılması talebine destek geldi.

Hamburg Yeşiller Partisi Eyalet Parlamentosuna bir dilekçe vererek iki hafta içinde 'tehlike bölgesi'nin iptal edilmesini taleb etmek istiyor. Fraksiyon Başkanı Jens Kerstan, kendileri tarafından şiddete karşı oluşturulan birlik için tehlike bölgesi ilanının zarar verici olduğunu, güvenlik güçlerinin heyecana kapılmadan normal bir şekilde suçluları takip etmeleri gerektiğini söyledi.

Sosyal Demokrat Parti SPD'nin Schleswig-Holstein Eyalet Teşkilatı Başkanı Ralf Stegner de gerilimin daha da artmasına karşı uyarıda bulunarak, polise karşı şiddet uygulanmasına her hükümetin hiçbir hoşgörü göstermeden cevap vermesi gerektiğini savundu. Ancak barışçıl bir şekilde yapılan gösterilerin önemli olduğunu ve Anayasa tarafından korunduğunu belirten Stegner, politik ve polisiye tepkinin de daima orantılı olması gerektiğini belirtti.

GÖSTERİLER DEVAM EDİYOR

Dün akşam geç saatlerde yaklaşık 350 kişi polisin tehlike bölgesi ilanını protesto etti. Polisin verdiği bilgiye göre St. Pauli'de yapılan gösteri yürüyüşü yetkililere bildirilmeden yapıldı. Gösteri sırasında yoldan geçen birisi atılan bir taş ile yaralandı.

Bu göstericilerden bir kısmı geç saatlere kadar polisin sıkıyönetim ilan ettiği Schanzenviertel, Altona ve St. Pauli semtlerinde caddelerde dolaşarak gösterilerine devam ettiler. Arada bir iki havai fişek atılarak, inşaat alanında bulunan bir set yola atıldı. Zaman zaman trafikte aksama yaşandı. Altona'da bir araba yakıldı, kıvılcımların üzerine sıçradığı bir başka araba da yandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?