banner39

Hamburg'ta mültecilerin evi kundaklandı

Almanya'nın kuzeyindeki Hamburg şehrinin Altona semtindeki Eimsbütteler caddesinde bulunan bir bina yandı, 3 kişi hayatını kaybederken 27 kişi yaralandı.

Avrupa 06.02.2014, 17:18 07.02.2014, 09:45
Hamburg'ta mültecilerin evi kundaklandı

Dünya Bülteni / Almanya

Hamburg şehrinde kundaklanan evde oturan bir kadın ile biri 6, diğeri 7 yaşındaki iki oğlu hayatını kaybetti. Toplam 30 kişinin oturduğu bildirilen evde 27 kişi yaralandı, bunlardan 15'i hastahaneye kaldırıldı. Önce teknik bir arızadan dolayı evde yangın çıktığı bildirilmişti. Ancak polis evin kundaklandığı yönünde ipuçları bulunduğundan özel bir komisyon oluşturarak inceleme başlattı.

Polis sözcüsü Holger Vehren, öğleden sonra yaptığı açıklamada binanın alt katında bulunan bir bebek arabasının tutuşturularak yangının çıkarıldığını tahmin ettiklerini söyledi. Ancak teknik arızanın da tamamen ihtimal dışı bırakılamayacağı belirtildi. Polis olay yerinde yangını gören tanıkların olup olmadığını araştırıyor. Yangın dün akşam saat 20 civarında meydana geldi.

Hamburg İtfaiye sözcüsü yıllardan beri bu şehirde böylesine büyük bir yangın görmediklerini bildirdi. Binanın çatı katına ulaşmak çok zor olduğundan, itfaiye erleri varana kadar 33 yaşındaki genç anne ve küçük çocukları alevler içinde can verdi. Babaları yangının çıktığı saatlerde işte olan çocuklar ve anne merdivenlerden inerek kurtulmaya çalıştılar, ancak yoğun dumandan dolayı başaramadılar.

NRD radyosunun bildirdiğine göre ölenler Pakistanlı mülteciler ve 2002 yılından beri Hamburg'ta yaşıyorlardı. Binada Pakistanlı, Afganistanlı ve Rus Federasyonundan gelen mülteciler oturuyordu. Özel bir kişiye ait bina bazı evsizleri de barındıran Hamburg Eyaletine bağlı 'fördern & wohnen' isimli resmi daire tarafından kiralanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
20
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?