banner39

Hamburg'ta neonazilere kartopu taarruzu

Almanya'nın Hamburg şehrinde bir cami inşaasına karşı protesto yapmak isteyen 28 neonazi, ırkçı karşıtları tarafından kartopuna tutuldu.

Avrupa 25.03.2013, 17:55 25.03.2013, 17:55
Hamburg'ta neonazilere kartopu taarruzu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hamburg'ta ırkçı gruplardan cami karşıtı protesto yapmak için biraraya gelen 28 neonazi, 600 kadar ırkçı karşıtı tarafından engellenerek, gösteri yapmak istedikleri bölgeye ulaştırılmadılar. Neonaziler, El-Nur İslam Merkezi tarafından satın alınan ve camiye çevrilmek üzere tamir edilecek olan eski kilisenin önünde protesto yapmak istiyorlardı.

Polis kilisenin bulunduğu 'Sievekingsallee' isimli caddeyi iki taraftan demir parmaklıklarla kapattı. Neonazilerin gösterisinin başlamasından bir saat önce de 'Irkçılığa Karşı Hamburg Birliği' isimli grubun programı aynı caddede çoktan başlamıştı.

Irkçı karşıtı gösteri yapanlar 'Müslümanlar lahana turşusu kadar Almanya'ya aittir' gibi sloganlar yazılı pankartlar taşıdılar. Lahana turşusu Almanların geleneksel yemekleri arasında yeraldığından, ırkçı karşıtları bu benzetmeyi kullandılar. Karşı ırkçılar, cami yapılacak muhitte oturan ve gösteri mahalline gelen Müslümanları da büyük bir sevgi tezahüratıyla karşıladılar. El-Nur İslam Merkezi Başkanı, yaptığı konuşmada, Müslümanların da Hamburg'a ve burada yaşayan topluma ait olduklarını, İslam karşıtı olup da neonazi olmayanların da toplum için tehlikeli olduklarını belirtti.

Bölgedeki Kuzey Kilisesi rahibesi Fanny Dethloff da alkışlar eşliğinde yaptığı konuşmada, tarihte bazılarının yalnızca kendi etnik kökenlerinin üstün olduğunu düşündüğü toplumların ortadan kaybolduğunu söyledi. Dethloff, organik Alman olduğunu düşünen ve paralel toplum içinde kalmak isteyerek, avcı barikatları arkasına saklanıp korku salmak isteyenlerin savaş çığlıklarının kendilerini etkilemediğini görmeleri gerektiğini belirtti.

Caddenin diğer tarafından yaklaşık on kişiyle birlikte cami inşaasının bulunduğu yere gelmek isteyen Stephan Buschendorff, gösteri yapmak istedikleri yere ulaşamadı. Burada bulunan yaklaşık 600 ırkçı karşıtı tarafından kartopuna tutulan neonaziler çareyi polis minibüsüne sığınmakta buldular.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?