banner39

Haydar Cemal: Kırım ilhakının sonuçları ağır olabilir

Ruyalı Müslüman düşünür Haydar Cemal, Putin'in Ukrayna'da olduğu gibi Abhazya'da da çatışmaların içine çekilmek istendiğini ve Kırım'ın ilhakının sonuçların ın ağır olacağını söyledi

Avrupa 02.06.2014, 14:19 02.06.2014, 15:59
Haydar Cemal: Kırım ilhakının sonuçları ağır olabilir

Abdurrahman Ceyhun/ Dünya Bülteni - Haber Merkezi

Rusya’nın tanınmış Müslüman lider ve düşünürlerinden Haydar Cemal, Abhazya’da yaşanan son olayların Rusya Devlet Başkanı eski yardımcısı Vladislav Surkov’un ziyareti sonrasında ortaya çıktını söyledi.

Haydar Cemal, Surkov’un Ukrayna’yı da gerginlik öncesi ziyaret ettiğini hatırlatarak ziyaret sonrası oranın da karıştığını söyledi.

Abhazya’da yaşananların Kremlinde oturan liberallerin işi olduğunu düşündüğünü belirten Cemal, “Abhazya'da olup bitenleri dikkatle takip etmemiz lazım. Bu kimin oyunu? AB ve Amerikalılar orada ne kadar etkilidirler? Şu bir gerçektir ki, Putin’in çevresindeki bazı kimseler ona karşı olanlarla hareket etmektedirler” dedi.

Bazı oligarkların Putin hayranıymış gibi davrandıklarını savunan Haydar Cemal, yazısını şöyle sürdürdü:

“Bazı oligarkların sadece küçük bir kısmı gerçek liberal gibi duruyor. İşte bu sahte liberaller bağlı oldukları batının yardımıyla Putin’i devirmeyi düşünmüş olabilirler.

Dünyanın hiçbir yerinde kimse bir yerlere bağımlı olmadan bakanlık koltuğuna oturamaz. Bu durum Rusya’da da Nijerya’da da böyledir. Bazen Devlet başkanı bir taraftan, hükümet ise ikinci taraftan yana olabilir. İşte o zaman iktidar savaşı başlayacak demektir.

Prens Charles Putin’i Hitlere benzetti. Bu Obama’nın ya da dünyada etkili olan bir kurumun fikri değil, daha kötü bir meydan okumadır. Putin çatışmaya girmemek için bu meydan okumayı görmezden geldi. Ancak o, ne kadar direnmese de çatışmadan başka yolu da kalmayabilir. Kırım konusunda herkes milliyetçilik coşkusuyla hareket etti, onun için kimse bunun Rusya’ya karşı kurulan bir tuzak olduğunu anlayamadı.

ABD açıkça bize Kırım'ı sunmuş gibi görünse de sonradan her şeyi elimizden almayı planlamıştır. Şimdi öyle insan kırımı başladı ki, artık arka vitese dönmek imkansızdır. Ukrayna’yı kurtarmak artık Moskova'nın işidir. Putin ister istemez kendini büyük bir savaşın ortasında bulmuştur. Malofeeva, Prigogine, Chubais ve Abramoviç’lar ise kendilerinin bu işten temiz çıkacaklarını düşünmektedir.

Putin'in Kiev sorunuyla ilgili kararları çok ciddi neticeler getirecektir. Artık herkes uyanmaya başladı: AB, güney bölgeler, yani Ortadoğu ve Çin’de soruna neden olanlar… Bunlar uyanmaktadır. Hindistan'da Ukrayna benzeri milletçiler işbaşı geldiler. Bu da bölgede Çin ile işbirliği kurmaya çalışan Pakistan’da karışıklığa neden olabilir. Durum Ukrayna olmadan da Yeni İpek Yolu üzerinden, Balkanlar’dan başlayarak Karpatlar üzerinden, oralardan Doğu Türkistan’a kadar kötüleşebilir. Putin’in Kiev sorununu çözmesinin sonuçlarını tahmin etmek çok zordur. Bir de Orta Asya patlama eşiğindedir."

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?