banner39

Helikopter oto görücüye çıktı

Bir Hollanda firması helikopter ve otomobilden oluşan bir kombine araç geliştirdi, şimdiye kadar yapılan uçan otolar arasında en pratiği olarak görülüyor.

Avrupa 03.04.2012, 15:04 03.04.2012, 15:07
Helikopter oto görücüye çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hollandalılar tarafından geliştirilen ve üreten firmanın adı 'Personal Air and Land Vehicle' (Ferdi hava ve kara taşıtı) ibaresinin kısaltması olan PAL-V ismi verilen aracın, bir düğmeye basılarak pervanesi ve kanatları açılıyor. Bir helikopter gibi havalanan otomobil neredeyse heryere iniş yapabiliyor. Hollandalı şirket yetkilileri havada ve karada gidebilen aracın, otomobilin at arabasını piyasadan kaldırdığı gibi taşımacılıkta devrim yapacağını söylüyorlar.

PAL-V'nin havalanabilmesi için 165 metre uzunluğunda sabit bir zemin ya da çayırlığa ihtiyacı var. Standart model benzinle çalışıyor ve hem karada hem de havada azami 180 km/s hız yapabiliyor. Uçuş yüksekliği, diğer küçük uçaklardan daha düşük olan yeni aracın fiyatı yaklaşık olarak 100 bin Avro.

Helikoto'nun gelişimine Hollanda Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları kurumu ile Delft Teknik Üniversitesi ortaklık ediyor. Aracın trafiğe çıkabilmesi için gerekli iznin alındığı bildirildi. Gelişimi tamamlandıktan sonra aracın seri üretimi başlayacak.

Yeni araca özellikle kurtarma servislerinin yanısıra, polis ve askeri kurumlar da büyük ilgi duyuyor. Hollanda firması, aracın takip ve kontrole, aynı zamanda savaş sonrası durumlarda gerekli olan desteğin sağlanmasına da çok uygun olduğunu belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?