banner15

Helmut Schmidt öldü

Almanya'nın eski başbakanlarından Helmut Schimdt 96 yaşında hayatını kaybetti

Helmut Schmidt öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya eski Şansölyesi Helmut Schmidt, 96 yaşında hayatını kaybetti. Schmidt, Soğuk Savaş döneminde, 1974'ten 1982'ye kadar Batı Almanya'nın lideriydi. Schmidt'in sağlık durumunun kötüleştiği ve evde tedavi gördüğü açıklanmıştı.

Schmidt'in doktoru Heiner Greten, dpa'ya yaptığı açıklamada eski şansölyenin Hamburg'da öldüğünü söyledi.

HELMUT SCHMIDT KİMDİR?

Schimidt, Batı Almanya'nın 1974 - 1982 yılları arasında şansölyesi oldu. 1980 seçimlerini kazandıktan sonra hükümeti kurdu ancak sonradan Hıristiyan Demokrat Birliği(CDU), Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU) ve Hür Demokrat Parti (FDP) ittifak kurup hükümeti güvensizlik oyuyla 1982'de düşürünce, yerine CDU'nun başkanı Helmut Kohl şansölyeliğe atandı.

Schimidt, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olma ihtimaline olumlu bakmadı. Türkiye için "Türkiye'ye adaylık statüsü verilmesi hatadır. Hatta Sevr Anlaşması'nın imzalanmış olmasına karşın Türkiye'nin bölünmemiş olması da bir hatadır" ve "AB'nin geleceğinde ne olursa olsun AB içinde Türkiye'nin yeri yoktur, 70 milyon Türk'ü Avrupa içinde dolaştıramayız... Adaylık statüsü verilmesi baştan beri hatadır" ifadelerini kullandı. 2004'te Hamburger Abendblatt gazetesine verdiği demeçte "60'lı yılların başında yabancı kültürlerden işçileri ülkeye getirmek bir hataydı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 16:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35