Hessen'de ilkokulda İslam dini dersi

Almanya'nın Hessen eyaletinde ilkokullarda İslam dini ders olarak okutulmaya başlandı

Hessen'de ilkokulda İslam dini dersi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Hessen eyaletindeki ilkokullarda İslam din dersi okutulmaya başladı. İlk ders Frankfurt şehrindeki Henri-Dunant-Schule (HDS) İlkokulunda başladı.

İslam din dersinin okutulmaya başladığı ilk günde Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı, Uyum, Adalet ve Avrupa Bakanı Jörg Uwe Hahn ve Hessen Eyaleti Eğitim Bakanı Nicola Beer ile Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Hessen Eyaleti Başkanı Fuat Kurt, HDS ilkokulunda hazır bulundu.

Başbakan Yardımcısı Jörg Uwe Hahn konuşmasında, İslam din derslerinin okullarda okutulmasıyla ilgili olarak altyapının bakanlık tarafından sağlandığını ve içeriğin tamamen DİTİB'e ait olduğunu söyledi. Hahn, İslam din dersinin okutulmasının eyalette bir ilk olduğunu ve bu kararın gelecekte sürdürüleceğini sözlerine ekledi. Bu yıl ilkokul birinci sınıflarda, sonraki yıl ikinci sınıflar ve ilerleyen yıllarda üst sınıflar için dersler verilecek" diyen Hahn, "Başlangıçta 27 ilkokulda başlayan dersler, ilerleyen yıllarda 50 veya belki daha fazla okulda okutulacak" şeklinde konuştu. Hahn, İslam din derslerinin okullarda okutulmaya başlamasının gurur verici ve sevindirici olduğunu da sözlerine ekledi.

Eğitim Bakanı Beer ise konuşmasında, derslerin okutulmaya başlamasının kendisini çok mutlu ettiğini ifade ederek: "Sonunda dersler okutulmaya başladı. Çocukların ne kadar motive olarak derse katıldıklarını hep beraber gördük. Belki de çocukların bildikleri konulardı fakat öğretmen Timur Bey, konuları çocuklara derinlemesine anlattı" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 15:05
banner53
YORUM EKLE

banner39