banner39

Hindistan krizi İtalyan bakanı götürdü

İtalya Dışişleri Bakanı Guilio Terzi, iki İtalyan deniz piyadesinin Hindistan'a yargılanmak üzere gönderilmesi üzerine istifa etti.

Avrupa 26.03.2013, 19:08 27.03.2013, 09:20
Hindistan krizi İtalyan  bakanı götürdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi, 2 Hintli balıkçıyı öldürdüğü için 2 İtalyan denizcinin yargılanmak üzere Hindistan'a gönderilmeleri konusunda, hükümetiyle görüş ayrılığı yaşadığını belirterek görevinden istifa ettiğini açıkladı.

İtalya'nın teknokrat Dışişleri Bakanı Giulio Terzi, bugün parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi genel kurulunda, Hindistan'da 2 balıkçınn ölümünden sorumlu tutulan 2 İtalyan deniz piyadesinin şartlı izinle geldikleri ülkelerinden Hindistan'a geri gönderilmeleri sürecine ilişkin söz alarak, hükümetle ters düştüğünü belirtti ve istifa ettiğini duyurdu. 

"Bu hükümetin daha fazla bir parçası olamayacağımı deklera etmek için parlamentodaki bu konuşmayı bekledim" diyen Terzi, 40 yıldır devleti için çalıştığını ve hiçbir zaman tek başına hareket etmediğini belirterek, "İstifa ediyorum çünkü iki denizci ve aileleriyle dayanışmamı göstermek istiyorum" şeklinde konuştu.

Başbakan Mario Monti şaşkınlığını ifade ettiği açıklamasında kendisine bu konuda önceden bilgi verilmediğini söyledi.

İki deniz piyadesiyle ilgili tartışma, İtalya ile Hindistan arasında diplomatik krize yol açmıştı.

Krizin oluşum sürecinde iki denizci oy kullanmak için İtalya'ya gönderilmiş ancak geri dönmedikleri için İtalyan büyükelçinin dokunulmazlığı kaldırılmış, yurtdışına çıkma yasağı getirilmişti.

Bunun üzerine İtalya iki piyadeyi Hindistan'a göndermişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?