banner39

Hindistan'dan Erdoğan'a BM desteği

Hindistan Cumhurbaşkanı Pratibha Patil, BM Güvenlik Konseyi’nin günün gerçeklerine uygun olarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa 06.10.2011, 19:59 07.10.2011, 07:03
Hindistan'dan Erdoğan'a BM desteği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin yapısının değişmesine yönelik talepler önemli ülkelerin liderlerinden gelmeye devam ediyor. İki günlük resmi bir ziyaret için Avusturya’da bulunan Hindistan Cumhurbaşkanı Pratibha Devisingh Patil, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin günün realitelerine uygun olarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz ay Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda ‘‘BM’nin küresel kamu vicdanının sesi ve sözcüsü olmasını istiyoruz. Temsil kabiliyeti güçlendirilmiş, demokratik, şeffaf, adil ve etkin bir BM’nin küresel barış ve istikrara daha fazla katkı yapacağına inanıyoruz." çağrısının bir benzeri de Hindistan tarafından tekrar dile getirildi. Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer de Patil’in teklifini destekleyici açıklamalar yaparak Hindistan’ın konseyde daha güçlü bir rol almasını desteklerini ifade etti.

TALEBİ SADECE HİNDİSTAN DİLLENDİRMİYOR

BM Güvenlik Konseyi’nde daimi üyeler Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya ile on geçici üye ülke bulunuyor. Ancak kurucu üye statüsüyle konseyde yer alan beş ülkenin veto hakkı bulunması diğer gelişmiş ülkeleri rahatsız ediyor. Başta Almanya olmak üzere Japonya, Güney Afrika, Hindistan ve Japonya gibi ülkeler konseyde daimi üyelik hakkına sahip olmak istediklerini son dönemde yüksek sesle dile getirmeye başladılar.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararları, üye ülkeler tarafından verilen bir önergenin, 15 üye ülkeden dokuzu tarafından kabul edilmesi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi ülkelerden birinden ret oyu almamış olması şartıyla alınıyor. Filistin’in tanınma başvurusunda ABD’nin veto hakkını kullanacağını açıklaması, Suriye’ye yaptırım konusunda Rusya ve Çin’in vetosu üye ülkelerinin çoğunluğunun kararlarının kabul edilmesini engelliyor.


 

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?