banner39

Hindistan'ın zehirli çöpü Almanya'ya geliyor

Hindistan'ın Bhopal kentinde 27 yıl önce binlerce insanın ölümüne neden olan büyük bir kazanın meydana geldiği kimya fabrikasının 350 ton zehirli çöpü imha edilmek üzere Almanya'ya getirilmek isteniyor.

Avrupa 25.05.2012, 12:29 25.05.2012, 12:29
Hindistan'ın zehirli çöpü Almanya'ya geliyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Hindistan'ın Madhya Pradeş Eyaletine bağlı Bhopal şehrinin ismi, bundan 27 yıl önce dünyada eşi görülmemiş büyük bir kimyasal felaketle duyulmuştu. Amerikan şirketi Union Carbide'ye ait, tarımda mücadelede kullanılan zehirli kimyasal maddeler üreten fabrikada meydan gelen kaza sonucu bölgeye yaklaşık 40 ton metil izosiyanat (MIC) gazı yayıldı ve resmi açıklamalara göre 8 bin insan hayatını kaybetti.

Zehirli gazın yayılmasıyla daha sonraki etkilerinden dolayı 15 bin kişi daha öldü ve en az 100 bin kişi de kronik hastalıklara yakalandı. Gazdan etkilenen kadınlar bedensel özürlü çocuklar dünyaya getirdi. Zehirli gazın etkisiyle binlerce kişi beyinlerinde ve vücutlarının diğer organlarında hasar görürken, birçoğu da kör oldu. Bhopal'da yaşayan insanlardan en az yarım milyonu gazla temas etti.

Madhya Pradeş Eyaleti Bakanı Babulal Gaur'un verdiği bilgiye göre şimdi sözkonusu bu kimya fabrikasında bulunan 350 ton zehir çöpü Almanya'ya getirilerek tamamen imha edilecek. Gaur, teklifin Alman resmi kuruluşu Uluslar arası Ortak Çalışma Kurumu GIZ'den geldiğini bildirdi. Hindistan hükümeti bu görevin GIZ'e verilmesine prensip olarak hazır olduğunu açıkladı.

GIZ yetkilileri ise konu hakkında ayrıntılı bilgi vermekten kaçınıyor. GIZ sözcüsü Hans Stehling, Hintli yetkililerin aksine teklifin Hindistan tarafından yapıldığını söyledi. Stehling son on yılda zehirli çöpleri hiçbir artık bırakmadan ve çevreye zarar vermeden tamamen yokedebildiklerini kanıtladıklarını belirtti. Hindistan'dan gelecek zehirli çöpün nerede yokedileceği konusunda bilgi vermedi.

KİMYA UZMANI ALMANYA'YA GETİRİLMESİNE KARŞI

Hintli yetkililerin Almanya'da imha edilecek zehirli çöpün MIC gazı ile bir ilgisinin bulunmadığını söylese de, Greenpeace kimya uzmanlarından Manfred Santen çöpün buraya getirilmesine karşı çıkıyor. Çok zehirli maddelerin dünyanın yarısını katederek Almanya'ya getirilmesini doğru bulmadıklarını söyleyen Santen, gerekirse imha teknolojisinin zehirli çöpün bulunduğu mahalle götürelerek yoketme işleminin orada yapılmasının ve masraflarının da Union Carbide'yi devralan bir başka Amerikan şirketi Dow Chemicals tarafından ödenmesi gerektiğini kaydetti.

Dow Chemicals şimdiye kadar kimyasal felaketten zarar gören insanların problemleriyle ilgilenmediği gibi, fabrikanın bulunduğu bölgede de zehirli maddelerin temizlenmesi konusunda hiçbir çalışma yapmadı. Çevrecilerin tahminlerine göre fabrikadaki 350 ton zehirli çöpün yanısıra, fabrika alanında 27 bin ton zehirli çöp toprağa yayılmış durumdu bulunuyor ve çevredki insanları zehirlemeye devam ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?