banner39

banner35

Hırvatistan ve Sırbistan, Lahey mahkemesinde

Hırvatistan, Lahey Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinde, savaş suçu işlediği gerekçesiyle Sırbistan'a karşı dava açtı, buna karşılık Sırbistan da Hırvatistan'a karşı dava açtı.

Avrupa 04.03.2014, 11:20 04.03.2014, 11:20
Hırvatistan ve Sırbistan, Lahey mahkemesinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski Yugoslavya'daki savaşın bitmesinden 20 yıl sonra Hırvatistan, BM Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinde Sırbistan'a karşı Hırvatistan tarafından dava açıldı. Hırvatistan 1991 ve 1995 yılları arasında Sırbistan'ın yaptığı sistemli katliamlarda 13 bin 500 Hırvatı öldürdüğü gerekçesiyle Sırp devletinin yargılanmasını taleb etti.

Uluslar hukuku profesörü Vesna Crniç-Grotiç, Sırbistan'ın soykırımı organize ettiğini, insanların öldürülmesi için kışkırtma çalışması yaptığını söyledi. Hırvatistan, Sırbistan'ın milletler hukukunu çiğnemesinden dolayı Lahey'de yargılanarak cezalandırılmasını ve aynı zamanda tazminat ödemesini istiyor.

Nisan ayı başına kadar sürmesi beklenen davada Hırvatistan, Sırbistan'ın etnik temizlik planladığını, Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in liderliğinde 'etnik bakımdan homojen bir büyük Sırbistan' hedeflediğini ısbatlamaya çalışacak. Askeri güçle Sırp devletinin Sırp olmayan kısmını yoketme çalışmasını ortaya koymak için Hırvatistan'ı temsil eden avukatlar, 1991'de tahrip edilen doğudaki Vukovar şehrini asıl delil olarak kullanmak istiyorlar.

Hırvatistan aslında Sırbistan'a karşı davayı 1999'da açmıştı. Crniç-Grotiç, Sırbistan'ın işlediği suçun sorumluluğunu üstlenmek istemediğini ve suçluların da dava edilmesine karşı çıktığını söyledi. İki ülke arasında sorununun mahkemesiz çözülmesi için yapılan çalışmalar sonuç vermedi.

2010 yılında Sırbistan'da Lahey'de Hırvatistan'a karşı aynı suçları işlediği gerekçesiyle bir dava açmıştı. Her iki ülkenin de karşılıklı açtıkları davalar aynı süre içinde görülecek. 2007'de Bosna tarafından Sırbistan'a karşı açılan davada Sırbistan'ın suçsuz olduğuna karar verildi. Bosna-Hersek'te Sırplar 200 binden fazla Müslüman Bosnalıyı katlettiler.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?