banner15

Hırvatistan'da hükümet krizi

Başbakan Oreskovic, başbakan yardımcıları Petrov ve Karamarko'ya istifa etmeleri çağrısında bulundu

Hırvatistan'da hükümet krizi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hırvatistan'da dört ay önce kurulan koalisyon hükümetinde, başbakan yardımcıları arasındaki anlaşmazlık krize neden oldu.

Başbakan Tihomir Oreskovic, düzenlediği basında toplantısında, başbakan yardımcılığı görevlerini yürüten koalisyon ortakları Hırvat Demokrat Birliği (HDZ) Genel Başkanı Tomislav Karamarko ile Most Genel Başkanı Bozo Petrov arasındaki şahsi ilişkilerin hükümeti için ağır bir yük olduğunu söyledi.

Mevcut hükümetin reform sürecine devam edebilmesi için Karamarko ve Petrov'a istifa etmeleri çağrısında bulunan Başbakan Oreskovic, bu iki ismin istifasının hükümetin ve ülkenin çıkarına olacağını kaydetti.

Kendisinin istifa etmeyeceğini vurgulayan Oreskovic, "Hırvatistan'ın daha iyi olabilmesi için çalışmaya devam edeceğimi söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.

Oreskovic, koalisyon ortakları Karamarko ile Petrov arasındaki meselenin hükümet ve devlet için ağır bir yük olduğunu ifade ederek, "Ben kendilerini barıştırmak istedim ancak başarısız oldum. Bu nedenle ikisine de mevcut görevlerinden ayrılmaları çağrısında bulunuyorum." dedi.

Erken seçim olasılığını da değerlendiren Oreskovic, "Yeni seçimler bize yaklaşık 2 milyar avroya mal olur. Bu, kesinlikle çıkarımıza değil. Reformları uygulamaya başladık. Eğer bu krizi çözebilirsek, bu bizim için harika bir yıl olabilir." diye konuştu.

"BEDELİ ÖDERİM"

Mosta Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Petrov da Oreskovic'in istifa çağrısı üzerine yaptığı açıklamada, Başbakan Oreskovic'in neden kendisini "rahatsız edici bir unsur" olarak gösterdiğine anlam veremediğini belirterek, "Vatandaşların ve Tanrı'nın huzurunda temiz olduğumu biliyorum. Eğer devletimiz istikrarlı bir hale gelecek ve Hırvatistan ilerleyecekse Oreskovic'in çağrısını kabul ederim. Bedeli buysa öderim." ifadelerini kullandı.

HDZ Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Karamarko ise hükümetteki görevinden ayrılmayı düşünmediğini vurgulayarak, yaşananların ardından Başbakan Oreskovic'in HDZ'nin güvenini ve desteğini kaybettiğini ifade etti.

KOALİSYON HÜKÜMETİ ÇÖKTÜ

Hükümet üyelerinin yaptığı bu açıklamaların ardından, ülke medyası ve siyasi analistler Hırvatistan'daki koalisyon hükümetinin çöktüğüne dair yorumlar yaptı.

Koalisyon hükümetindeki kriz, muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti'nin (SDP) Karamarko hakkında mecliste güven oylaması talebinde bulunmasının ardından hükümet ortağı Most milletvekillerinin büyük çoğunluğunun oylamada Karamarko aleyhine oy kullanacağının kamuoyuna sızmasıyla ortaya çıkmıştı.

Bu olayın ardından HDZ Genel Başkanı Karamarko, Most Genel Başkanı Petrov'un henüz siyasi anlamda olgunlaşmadığını söylemesi üzerine ikili arasında tartışmalar başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 08:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48