Hırvatistan'da mayınlı tarla, Macaristan'da biber gazı

Macaristan'ın sığınmacılara sınırı kapatmasının ardından Hırvatistan'a yönelen göçmenlerin, Yugoslavya savaşından kalan mayınlı araziden geçmeleri endişeleri artırdı

Avrupa 16.09.2015, 17:35 16.09.2015, 17:59
Hırvatistan'da mayınlı tarla, Macaristan'da biber gazı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç, dün yaptığı açıklamada, Macaristan rotasının değişmeyeceğini, sığınmacıların Hırvatistan'a gelmesini beklemediklerini ifade etmişti. Ancak sığınmacıların bir kısmı sınırın Sırbistan tarafındaki Şid şehrine yönelirken, bazı grupların tali yollardan ve tarlalık alanlardan Hırvatistan'a girmeye başladıkları görüldü.

Aylardır Yunanistan-Makedonya-Sırbistan-Macaristan koridorunu kullanan sığınmacıların, Macaristan'ın aldığı önlemler karşısında iki yeni rotaya yönelmesi bekleniyor.Sığınmacılar için "mayınlı arazi" riski

DOĞU BÖLGESİNDEKİ MAYINLI ARAZİDEN GEÇECEKLER

Sığınmacıların Hırvatistan'a giriş yapmaya başladığı doğu bölgesi, eski Yugoslavya'nın dağılması sürecinde Sırp ve Hırvat ordularının en yoğun çatışma bölgelerinden biriydi. Başta ormanlık alanlar olmak üzere bölgede çok sayıda mayınlı arazi olabileceği tahmin ediliyor.

Umuda yolculukları boyunca sayısız tehlikeyle karşı karşıya kalan sığınmacıların, yeni rotalarındaki yolları tam olarak bilmiyor olmaları mayınlı arazilerin bu kişiler için yeni bir tehlike olabileceği ihtimalini doğuruyor.

GÖÇMENLER İÇİN GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANIYOR

Bu arada sığınmacıların sabah saatlerinde Hırvatistan'a girmeye başlamalarının ardından, Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç, Ulusal Güvenlik Konseyi'ni toplanmaya çağırdı.

Cumhurbaşkanı Kitaroviç, en kısa zamanda Ulusal Güvenlik Konseyi'nin toplanıp sığınmacı konusunun görüşülmesi gerektiğini belirterek, bu toplantıda gerek insani yardım konusunun gerekse güvenlik tedbirlerinin kararlaştırılacağını bildirdi.

Sığınmacı krizinin kısa sürede bitmeyeceğini ifade eden Kitaroviç, bazı AB ülkelerinin sınırlarındaki güvenliği artırmasıyla sığınmacı akınının Hırvatistan'a kaydığını belirtti.

MACARİSTAN SINIRINDA YİNE ARBEDE

Bu arada Macaristan sınırında bekleyen yüzlerce kişi, sınırı geçmek isterken sınırın karşısından polise taş, şişe, sopa fırlatınca polis sığınmacılara göz yaşartıcı gaz ile cevap verdi. Yaklaşık 500 kişilik gruptan 300'ü protesto gösterisi düzenledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?