Hırvatlar 8 sınır kapısının 7'sini kapattı

Hırvatistan sığınmacılar için açtığı sekiz sınır kapısından 7'sini, 10 binden fazla giriş yapılınca, yoğunluk gerekçesiyle kapattı

Avrupa 18.09.2015, 11:10 18.09.2015, 11:56
Hırvatlar 8 sınır kapısının 7'sini kapattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hırvatistan, pazartesi günü Macaristan'ın Sırbistan sınırını kapatmasının ardından ülkeye çok sayıda mültecinin girmesi üzerine Sırbistan sınırındaki sekiz geçiş noktasından yedisini kapattı.

Hırvat yetkililer, Macaristan'ın Sırbistan sınırını kapatmasından bir gün sonra 10 binden fazla mültecinin ülkeye girmesinin ardından başka çareleri kalmadığını savundu.

Hırvat yetkililer mültecileri sığınma merkezlerine götürmeye çalıştıklarını, ancak sayının büyük olması nedeniyle çok sayıda mültecinin sokaklarda kaldığını söylüyor.

Hırvat İçişleri Bakanı Ranko Ostojic ülkesinin "tamamen dolu" olduğunu söyledi. Ostojic mültecilere verdiği mesajda da "Artık buraya gelmeyin. Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan'daki sığınma merkezlerinde kalın. Avrupa'ya giden yol bu değil. Otobüsler sizi oraya götüremez. Bu bir yalan" dedi.

YENİ ROTA SLOVENYA

Bazı mülteciler yürüyerek Slovenya'ya geçmeyi planladıkları iddia edildi. Bu arada Slovenya da bir grup, mülteciyi taşıyan bir treni durdurdu ve mültecilerin Hırvatistan'a geri gönderileceğini söyledi.

AB kurallarına göre mülteciler ilk girdikleri AB ülkesinde sığınma başvurusu yapmak zorunda.
Ancak Almanya ve Avusturya'ya gitmek isteyen çok sayıda göçmen, Macaristan, Hırvatistan ve Slovenya gibi küçük ve daha yoksul AB ülkelerinde sığınma başvurusu yapmak istemiyor.

23 EYLÜL MÜLTECİ ZİRVESİ

Öte yandan, AB liderlerinin de mülteci krizini görüşmek için 23 Eylül'de toplanması çağrısı yapıldı.
Avrupa Parlamentosu 120 bin mültecinin zorunlu kotalarla AB ülkelerine yerleştirilmesi planına destek verirken, AB içişleri Bakanları bu konuda henüz uzlaşamadı.

Almanya ve Fransa'nın destek verdiği plana, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve diğer bazı AB ülkeleri şiddetle karşı çıkıyor.

ALMAN BAKAN: ÜLKESİNDE SAVAŞ OLMAYAN MÜLTECİLER ALMANYA'YI TERKETSİN

Almanya Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Bild gazetesine verdiği demeçte, sığınmacı krizinde Almanya'nın zor duruma düştüğünü söyledi. Avrupa'nın bir değerler topluluğu olduğunun altını çizen Gabriel, 'Bu da dayanışma ve insanlık gibi değerlerlere dayanmaktadır' dedi. Gabriel, 'Bizim değerlerimizi paylaşmayanlar, uzun vadede paramıza da güvenmesinler. Eğer sığınmacı krizinde durum böyle devam ederse, Avrupa büyük bir tehlikeye düşüyor demektir. Bu tehlike, mali kriz ve Yunanistan krizinden de daha büyük olacaktır' dedi.

Avrupa'nın sığınmacıların adil bir biçimde dağıtılmasına ihtiyaç duyduğunun altını çizen Gabriel, Almanya'nın bu konuda çok şey yapabileceğini ancak bütün sığınmacıları alamayacağını belirtti. Gabriel, 'İşte bu nedenle Avrupa artık yardım etmek zorunda. Ayrıca ülkelerinde savaş ve baskı olmayan ülkelerden gelen sığınmacılar Almanya'yı terketmek zorundalar' dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?