banner15

HÖH, Kırcaali'de iktidarını korumak istiyor

Bulgaristan’da bugün 6,3 milyon seçmen belediye başkanlığı seçimi için sandığa gitti. Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali’de yerel iktidarını devam ettirmek istiyor

HÖH, Kırcaali'de iktidarını korumak istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan’da seçmenler 28 il, 264 ilçe ve belde belediye başkanını belirlemek için sandık başına gitti. Komşudaki seçimlerde üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali’de yerel iktidarını devam ettirmek isterken, iktidardaki GERP, soydaşların elindeki tek il belediye başkanlığını kazanmak için özel çaba harcıyor.

Ülkedeki 6.3 milyon seçmen sabah saat 06.00’dan itibaren sandık başına giderek oylarını kullanmaya başladı. Saat 19.00’a kadar devam edecek olan oy verme işleminde adayların seçilebilmek için geçerli oyların yüzde 50’den fazlasını alması gerekiyor. Seçimlerde adayların yüzde 50’den az oy alması durumunda ise en çok oy alan iki aday bir hafta sonra ikinci turda yarışacak. Bulgaristan’da seçmenler belediye başkalarını ve meclis üyelerinin yanında, bundan sonraki seçimlerin elektronik oylama ile yapılması için referandum için de oy kullanıyor. Bulgar seçmenler Türkiye dahil 47 ülkedeki dış temsilciliklerde de oy veriyor.

Bulgaristan'da 28 il belediye başkanlığı içinde Kırcaali’de 12 yıldan beri yerel iktidarını sürdüren, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi kalesini korumak istiyor. Seçmenin karşısına yeniden Mühendis Hasan Aziz ile çıkan HÖH Kırcaali’de iktidardaki Avrupa Birliği için Vatandaşlar Partisi'nin (GERP) adayı İliya İliev ile çekişiyor. HÖH adayı Hasan Aziz oyunu kullanmak için Yordan Yovkov okuluna eşi, kızı ve iki oğlu ile birlikte geldi. Yanında getirdiği çikolataları seçim kurulu üyelerine ikram eden Hasan Aziz, oyunu Kırcaali’nin geleceği, birlik ve beraberliği için kullandığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2015, 18:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35