Hollanda: BM onayı olmadan da müdahale olabilir

Hollanda, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararı olmadan da Suriye'ye siyasi ya da askeri bir müdahalenin yapılabilmesinden yana tavır koydu.

Hollanda: BM onayı olmadan da müdahale olabilir

Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, Parlamentoda kimyasal silah kullanım iddialarının ardından gündeme gelen "suriye'ye müdahale" olasılığı tartışmalarında müdahale için öncelikle BM denetçilerinin raporunun beklenmesi gerektiği vurgulandı.

Parlamento, Esad rejiminin kimyasal silah kullandığına ilişkin kanıtların da ortaya konması gerektiğine dikkat çekti.

Ama Liberal Sağ Parti (VVD) - İşçi Partisi (PvdA) koalisyonu ile parlamentonun çoğunluğu Suriye'ye müdahaleye "yeşil ışık" yaktı.

Parlamento çoğunluğu, BM Güvenlik Konseyi'nden Çin ve Rusya'nın olumsuz tavrı nedeniyle ortak karar çıkmasının zor olduğuna inanıyor.

Bu nedenle kabine ve meclisin çoğunluğu, "BM kararı olmadan da" Suriye'ye yönelik askeri veya siyasi müdahale yapılabilmesinden yana tavır koydu.

İşçi Partili Michael Servaes, "Bu konuda bir şey yapmazsak, bu, bundan sonra kimyasal silah kullanımı için bir teşvik olarak görülebilir." dedi.

HUKUKÇULAR KARŞI

Hollanda Dışişleri Bakanı Fransa Timmermans da, BM kararı olmadan da Suriye'ye yönelik müdahale görüşüne destek verdi.

Timmermans, Esad rejimine yönelik, "binlerce kişinin kurban gideceği bir kimyasal saldırı tehdidine" karşı "caydırıcı" bir operasyon yapılabileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı, ABD ve batılı meslektaşlarından, Esad rejiminin kimyasal silah kullandığına ilişkin kanıtları istedi.

Timmermans, Suriye'ye müdahalenin yasallığı konusunda da uzmanların görüşüne başvurdu.

Amsterdam Üniversitesi'nden uluslararası hukuk uzmanı Prof. Nollkaemper, Dışişleri Bakanı'na verdiği yanıtta, müdahalenin "hukuksal altyapısı bulunmadığını" söyledi.

Prof. Nollkaemper, "Şu koşullarda yapılacak herhangi bir müdahale hukuk dışıdır. Ne BM Güvenlik Konseyi'nin izni, ne de kendini savunma gibi bir durum sözkonusu." dedi.

IRAK ENDİŞESİ

Hollanda'da özellikle sol partilerde, Irak'ın işgaline destek amacıyla yapılan "hatanın" tekrarlanması endişesi var.

Hollanda, Saddam Hüseyin rejiminin elinde kimyasal silah bulunduğu iddiaları üzerine Irak'a müdahaleye destek vermişti.

Kimyasal silah iddialarının kanıtlanamaması, siyasi tartışmalara neden olmuştu.

Bazı partiler, benzer bir yanılgının Suriye konusunda da yaşanmaması için, bütün kanıtlar ortaya çıkarılana kadar beklenmesini istiyor.

Kaynak: BBC Türkçe

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 08:01
banner53
YORUM EKLE

banner39