banner15

Hollanda ırkçı Wilders'ın yolundan gidiyor

Irkçı Wilders'in desteğindeki Hollanda koalisyon hükümeti burkanın yasaklanması konusunda anlaştı, göçmenlere baskılar artacak

Hollanda ırkçı Wilders'ın yolundan gidiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hollanda'da siyasi partiler, çarşaf giymenin yasaklanmasını hükümet programına almak konusunda anlaştı.

Liberal Parti ile Hrıstiyan Demokratlar kuracakları azınlık hükümetine destek alabilmek için aşırı sağcı ve İslam aleyhtarı görüşleriyle tanınan Geert Wilders'a ödün vermek zorunda kaldılar.

Bunların karşılığında, Wilders'in partisi yeni hükümetin 18 milyon euroluk bütçe kesintisi planını destekleyecek. Hollanda böylece Avrupa Birliği'nin (AB) 2013 için belirlediği ülke açığı limitine erişmeyi amaçlıyor. Wilders, Batılı olmayanların göçünü yarıya yarıya kesecek anlaşma üzerinde karar alınmasının ardından, "Hollanda'nın İslamlaşmasını istemiyoruz" dedi.

Hıristiyan Demokrat İttifakı (CDA) lideri Maxime Verhagen'de varılan taslak anlaşmayı destekledi ve "Kabine kadın-erkek, Hıristiyan-Müslüman herkesin özgürlüğünü aynı şartlarda yaşamasını garanti edecektir" dedi. Taslak anlaşmasının hayata geçebilmesi için Pazar günü yapılacak CDA kongresinde onay alması gerekiyor.

YOKSULLAR VE GÖÇMENLER

Hollanda'da yeni sağcı hükümet önceliği ekonomik kesintilere verecek. Aşırı sağcı Wilders destekli hükümet göçmen akışını sınırlandıracak, uyum kurslarına gitmeyenlerin oturmlarını iptal edecek. Ayrıca polis sayısı da arttırılıyor.

Hollanda'nın yeni Başbakanı olacak VVD lideri Mark Rutte, "Özgürlük ve Sorumluluk" sloganı başlıklı hükümet programının tanıtımında, herkesin kararlaştırılan kısıtlamaları hissedeceğini söyledi.

18 milyar Euro kısıtlamaya gideceklerini kaydeden Rutte, hedeflerinin "ülkeyi çok çalışan Hollandalılara geri vermek istediğini" söyledi.

Muhalefet ise, çok sayıda insanın sağlık sigortası ile çocuk bakım alanındaki kısıtlamalardan etkileneceğini belirtiyor.

'WİLDERS HÜKÜMETİ ESİR ALDI'

Hollanda'da kurulması planlanan sağ azınlık hükümetin programına yabancı kökenliler ise tepki göstermeye devam ediyor. Demokratik Dernekler Federasyonu (DSDF) Başkanı Zeki Baran, "Hükümeti dışarıdan destekleyen Özgürlükler Partisi ve lideri Geert Wilders hükümeti esir aldı. Uyum kurslarının daha çok zorlaştırılmasından tutun, çifte vatandaşlığı olanların, suç işlemeleri durumunda, Hollanda vatandaşlığının elinden alınmasına kadar birçok karar, hükümet programına girmiş durumda. Bunların olumsuz etkilerini günlük yaşamımızda yavaş, yavaş hissedeceğiz. Yabancıları zor günler bekliyor." dedi.

BASKI ARTACAK

Baran'a göre yabancı kökenliler, Wilders'ın desteklediği programla şu uygulamalardan endişe ediyor: Yeni alınacak 3 bin mahalle polisi ile sokak kontrolleri artırılacak. Yabancılar bu uygulamadan ciddi anlamda sıkıntı çekecek. Hollanda'da kaçak ikamet edenler cezaya tabi tutulacak. Yabancı görünümlü vatandaşların sürekli kimlik kontrolüne tabi tutulacağı açık. Yabancılara ait iş yerleri bu tür bahaneler ile sürekli baskınlara uğrayacak. 500 hayvan hakları polisi ile kurban bayramında 'helal kesimi' zorlaştırmak isteyecekler.

IRKÇILIK VE YOKSULLUK ARTACAK

Hükümet programında dış görünümünden dolayı iş bulamayanların ödeneklerinin kesileceği ifadesi yer alıyor. Sakalından ya da baş örtüsünden dolayı işe alınmayanlar bir de hükümet tarafından cezalandıracak. Radikal diye damgalanan imamlar sınır dışı edilecek. T.C. vatandaşlarını zorunlu uyum kurslarında muaf tutan ve diğer haklarını güvence altına alan Türkiye-AB Ortaklık Anlaşması'na karşı çıkılacak.

Zeki Baran'a göre; bunun dışında tüm dar gelirliler gibi, sigortalardaki artıştan, ev kiralarının yükselmesine, fizyoterapi gibi tedavilerin cepten ödenmesinden, sosyal hakların kısıtlanmasına kadar birçok alandaki programı ile bütçeler de zorlanacak. Baran, "Son sözü Hristiyan Demokratlar'ın kongresi söyleyecek. Eğer koalisyona 'evet' derlerse bu hükümetin yabancılarda ve Müslümanlarda yaratacağı sıkıntıların sorumlusu CDA olacak." ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2010, 16:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48