Hollanda: İslam Üniversitesi'nin denkliği kaldırılsın

Hollanda Meclisi, Rotterdam İslam Üniversitesi'nin (IUR) denkliğinin kaldırılmasını istiyor.

Hollanda: İslam Üniversitesi'nin denkliği kaldırılsın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollanda'da İktidarın büyük ortağı Liberal Sağ Parti (VVD) ile Sosyalist Parti (SP), mecliste Rotterdam İslam Üniversitesi (IUR)'nin denkliğinin kaldırılmasını önerdi.

Türkiye kökenli imamların Hollanda'da yetiştirilmesi amacıyla okulun denkliği tanınmıştı. Denkliğin kaldırılması, IUR'nin fiilen kapanması anlamına geliyor. Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) ve Özgürlük Partisi (PVV) de bu öneriye destek veriyor. Mecliste çoğunluğu oluşturan partiler, Eğitim Bakanı Jet Bussemaker'den ivedilikle konuyu ele almasını istedi.

Denklik, IUR'nin Hollanda tarafından resmi olarak tanınması anlamına geliyor.

IUR, özel okul statüsünde olduğu için Eğitim Bakanlığı'nın rektörü doğrudan görevden alma yetkisi yok. Ancak bakan, Akreditasyon Kurumu'nu (NVAO) görevlendirip, denkliğin geri alınmasını isteyebiliyor.

Hollanda Eğitim Bakanlığı, IUR hakkında üç ayrı soruşturma başlattı. NVAO, okulun denkliğinin kaldırılması tavsiyesi ile gelirse, bakan IUR'ye verilen izni iptal edebilecek.

Denkliğin iptali durumunda IUR'nin verdiği diplomaların geçerliliği olmayacak. Okula devam eden öğrenciler de eğitim ödeneği hakkından mahrum olacaklar.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 15:47
banner53
YORUM EKLE

banner39