banner39

Hollanda mülteci çocuklara sahip çıkamadı, bin 600 çocuk ortada yok

Hollanda’daki mülteci kamplarında 4,5 yılda bilinen rakamlara göre yaklaşık bin 600 çocuk kayboldu, gerçek sayı ise belli değil

Avrupa 03.06.2019, 14:39 03.06.2019, 14:44
Hollanda mülteci çocuklara sahip çıkamadı, bin 600 çocuk ortada yok

Hollanda'nın NRC gazetesinde yer alan haberde, gazetenin kaybolan mülteci çocuklarla ilgili yaptığı araştırmada Merkezi Mültecileri Barındırma Organı (COA) ve vasilik görevi yapan Nidos Vakfından bilgiler toplandığı belirtildi.

Bu bilgiler doğrultusunda, ülkedeki yaklaşık bin 600 mülteci çocuğun kaybolduğunun ve akıbetlerinin bilinmediğinin ortaya çıktığı ifade edilen haberde, mülteci çocukların insan tüccarlarının eline düştüklerine dair sinyaller alındığı vurgulandı.

Haberde, çocukların bir kısmının da farklı Avrupa ülkelerindeki akraba ve arkadaşlarının yanına gittiğinin düşünüldüğü bildirildi.

Nidos Vakfının verileri daha önceki araştırmalara dahil edilmediği için sayının bilinenden daha fazla olduğuna işaret edilen haberde, kaybolan mülteci çocukların büyük kısmının Fas, Afganistan ve Cezayir kökenli oldukları aktarıldı.

Haberde, bu ülkelerden gelen mülteci çocukların ülkede oturma izni alma şanslarının az olduğu ancak oturma izni şansı yüksek bazı Suriyeli ve Eritreli çocukların da kaybolduğu belirtildi.

Kaynak: AA 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?