banner39

Hollanda Tevhid camisine kavuşuyor

Hollanda Tevhit Cami Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dursun, "Biz buna (İslamofobik saldırılara) rağmen dinimiz barış dini olduğu ve insanlığa çok önem verdiği için sadece bir cami değil bir külliye yaptık" açıklamasında bulundu

Avrupa 01.06.2019, 12:59
Hollanda Tevhid camisine kavuşuyor

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın açılışını yapacağı Hollanda Diyanet Vakfı'na (HDV) bağlı Tevhit Camisi'nde son hazırlıklar yapılıyor.

Venlo kentinde 2016'da inşasına başlanan ve 10 bin metrekarelik araziye yapılan, kullanım alanında bin 500 kişinin aynı anda ibadet edebildiği ve farklı faaliyetlerin icra edildiği Tevhit Camisi'nin resmi açılışı Erbaş'ın katılımı ile Ramazan Bayramı sonrasında gerçekleştirilecek. 

Tevhit Camisi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dursun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, heyecanla caminin resmi açılışını beklediklerini ve son hazırlıkları yaptıklarını söyledi. 

Erbaş'ın camiyi çok beğendiğini ve bu nedenle özellikle resmi açılışa katılmak istediğini belirten Dursun, "Aslında ramazan içinde geçen hafta cuma günü Diyanet İşleri Başkanı ile camimizin resmi açılışı gerçekleşecekti fakat kendisinin acil bir işi çıktığından dolayı bayram sonrasına ertelendi. Diyanet İşleri Başkanımız bayramdan sonra gelip camimizin açılışını bizzat kendisi yapmak istiyor. İnşallah birlikte camimizin resmi açılışını yapacağız." dedi.

Dursun, caminin inşası sürecinde iki kez İslamofobik saldırıya uğradığına dikkati çekerek, "Biz buna rağmen dinimiz barış dini olduğu ve insanlığa çok önem verdiği için sadece bir cami değil bir külliye yaptık. Venlo Belediye Başkanı, Venlo Valisi, Hollandalı semt sakinleri külliyemizden çok memnun. Hepsi her zaman bizimle beraber oldular ve her zaman rahatlıkla camimize gelebiliyorlar." ifadesini kullandı.

Aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'in doğup büyüdüğü Venlo kentinde 3 bine yakın Türk kökenli vatandaşın bulunduğuna işaret eden Dursun, "Bizim Allah'a şükür hem ülkemiz hem de buradaki vatandaşlarımız için iyi çalışmalarımız var." diye konuştu. 

Dursun, inşası 2 yıl süren camiyi yaklaşık 3 ay önce kullanmaya başladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"10 bin metrekarelik bir arazi üstüne inşa edilen ve mescit dışında birçok faaliyetlerin yapıldığı caminin toplam 3 bin metrekare kullanım alanı bulunuyor. Kadınlara ayrılan bölüm ile birlikte bin 500 kişilik mescit bölümü var. Mescidin dışında 350 öğrenci kapasiteli 7 ayrı sınıfımız var. Burada anaokulu, din dersi ve Türkçe eğitimi veriliyor. Bin kişilik üçe ayrılan konferans salonumuzun yanı sıra toplantı ve çalışma odaları, kadınlara, genç erkek ve kızlara ayrı ayrı lokallerimiz ve restoranımız var. İmam evimiz ve misafir evimiz de var. Burası bir külliye olduğu için içinde ne gerekiyorsa hepsi var. Park alanımız ise 136 araba kapasiteli."

Hollanda'da yaklaşık iki yıl önce, aşırı sağcı "ID Verzet" hareketi mensubu bir grup, yapımı süren Tevhit Camisi'nin çatısı ve minaresine çıkarak İslamofobik, ırkçı ifadelerin bulunduğu pankart asmıştı. 

Yorumlar (1)
Amstrdm 4 yıl önce
Tevhit camii denilip diyanet denmeside garip. Diyanet resmi bir kurumdur ve devlete baglidir. Bu ayni devlet zinayi suc olarak gormuyor ornegin. Islamla hukmetmiyor ve diyor ki " yooo zina suc degil, kuran ne derse desin". Bakiniz bu musrikliktir, murtedliktir. Dinden cikmaktir. Oysa ki Turkiyede bu gunler tekrar ve tekrar cocuk tacizleri gundemde. Hadim ve asmayi istiyor bi cok kisi, cunku farkindalar ki bu ceza caydirici. Haklilarda. Iste islam tamda bunu sunuyor. Seriat bu demektir. Ama devlet hapis cezasi veriyor. Aslinda herkes farkinda olmadan seriat istiyor, cunku isler donup dolasip Allah'a varir.

Her neyse, tevhit camii pekte seriat yonelikli bi cami degil cunku goruyoruz ki kendince cezalar uyduran, bu iste pekte iyi olmayan devletin bir kurumu olan diyanete bagli. Hollandada kaliyorum, bende sevinmistim tevhid ehline uygun bi cami var diye. Pekte oyle degil. Ayrica belki birilerine faydam dokunur. 2019 ramazan bayrami sali gunu degl.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?