banner39

Hollanda Türkiye'nin sınırdışı e-mail'ini geç görmüş!

Hollanda, Brüksel saldırısını gerçekleştirenlerle ilgili Türkiye'nin gönderdiği e-postayı geç gördüklerini iddia etti

Avrupa 30.03.2016, 08:37 30.03.2016, 08:52
Hollanda Türkiye'nin sınırdışı e-mail'ini geç görmüş!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollandalı Güvenlik ve Adalet Bakanı Ard van der Steur, Türkiye'nin Belçika saldırısı zanlısı Brahim el-Bakraoui'nin iadesine ilişkin e-postasını geç gördüklerini söyledi. Hollandalı bakan, mesaj okunduğunda zanlının çoktan Amsterdam'a ulaşmış olduğunu savundu.

Der Steur, Brahim el-Bakraoui'nin Türkiye tarafından iadesi konusunda meclise bilgi verdi. Hollandalı bakan, Türkiye'nin el-Bakraoui'yi sınır dışı etmeden önce kendilerini telefonla bilgilendirmesi gerektiğini yineledi.

Der Steur'a göre, Ankara, el-Bakraoui'nin iadesi konusunda sadece e-posta gönderdi. El-Bakraoui'nin neden sınır dışı edildiği belirtilmedi.

Van der Steur, el-Bakraoui Hollanda vatandaşı olmadığı için Türkiye'nin yasal olarak bu konuda bildirim zorunluluğu olmadığına da işaret etti.

Bakanın iddiasına göre Türkiye, el-Bakraoui'nin sınır dışı edilmesi konusunda sadece Belçika makamlarına bilgi verdi. Ancak bunu da iadeden 6 ay sonra geçen Ocak ayında yaptı.

Van der Steur, Türk makamlarına bundan sonra benzer bir durum olması halinde kendilerine telefonla bilgi vermesi çağrısı yaptı.

Hollanda Meclisi, Brüksel saldırıları ve el-Bakraoui'nin iadesi konusunda özel bir oturum gerçekleştirecek.

FBI DA SALDIRI KONUSUNDA UYARMIŞ

Öte yandan, ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Brüksel saldırılarından altı gün önce, canlı bomba eylemini gerçekleştiren el-Bakraoui kardeşler konusunda Hollanda'yı uyardığı ortaya çıktı.

Hollanda, 16 Mart'ta gelen bu bilgiyi ertesi gün Belçika makamlarıyla paylaşarak Brahim ve Khaled el Bakraoui'nin saldırı hazırlığında olduğunu ilettiklerini söylüyor.

Bilgi notunda, el-Bakraoui kardeşlerin suç geçmişi ve silahlı gruplarla bağlantısına dikkat çekildi. Ertesi gün de Paris saldırılarının zanlısı olarak aranan Salah Abdusselam, Brüksel'de yakalandı.

22 Mart'ta Brüksel Zaventem Havaalanı ve bir metro istasyonunu hedef alan saldırılarda 35 kişi ölmüş, 300'den fazla kişi de yaralanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?