Hollanda'da hükümetini zor günler bekliyor

Hollanda'da hükümete dışarıdan destek veren aşırı sağcı partiden üç eyalet meclisi üyesinin istifasıyla hükümet meclis çoğunluğunu kaybetti

Hollanda'da hükümetini zor günler bekliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollanda'da hükümete dışarıdan destek veren aşırı sağcı Geert Wilders'ın liderliğini yaptığı Özgürlük Partisi'nde (PVV) sular durulmuyor. Milletvekili Hero Brinkman'ın ardından üç eyalet meclisi üyesi daha partiden istifa etti.

Brinkman'ın milletvekilliğinin yanı sıra meclis grup başkanlığı yaptığı Kuzey Hollanda eyaletinde görevli PVV'li 6 üyeden sadece ikisi Wilders ile yola devam etme kararı aldı.

Gece yarısına kadar süren görüşmeden sonra açıklama yapan meclis üyelerinden 3'ü, Brinkman ile hareket etme kararı aldıklarını açıkladı.

Hero Brinkman'la birlikte toplam 4 üyenin eyalet meclisinde ortak bir grup altında hareket edecekleri belirtildi. Arkadaşlarıyla ortak hareket etmekten büyük memnuniyet duyduğunu kaydeden Brinkman, başka bir isim altında siyasete devam edeceklerini söyledi.

PVV lideri Wilders ise üç eyalet meclisi üyesinin istifasını üzücü bulmakla birlikte iki üyenin partide kalmasının sevindirici olduğunu bildirdi.

Bu arada diğer eyalet meclislerinde görevli üyeler, yayımladıkları ortak bir bildiriyle Wilders'ı desteklediklerini açıkladı.

Başta parti içi demokrasi olmak üzere birçok konuda Wilders ile ters düşen milletvekili Hero Brinkman'ın önceki gün istifası azınlık hükümetinde dengeleri değiştirmişti.

İstifanın ardından meclis çoğunluğunu kaybeden hükümeti zor günlerin beklediği belirtiliyor. Siyasi yorumcular, Brinkman'ın mevcut iktidarı desteklemeye devam edeceğini açıklamasına rağmen hükümetin uzun ömürlü olmayacağı yorumunda bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 12:04
banner53
YORUM EKLE

banner39