Hollanda'da iktidar yerel seçimde oy kaybetti

Hollanda yerel seçimlerini muhalefet partileri kazandı. Sosyal Demokratlar uzun zamandır ilk defa Amsterdam'ı kaybettiler. Lahey'i ırkçı Wilders aldı

Hollanda'da iktidar yerel seçimde oy kaybetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollanda genelinde yapılan yerel seçimlerde ilk belirlemelere göre iktidar ortakları Liberal Parti (VVD) ile İşçi Partisi (PvdA) oy kaybı yaşadı. Sosyal Demokratlar uzun zamandır ilk defa Amsterdam'ı kaybetti.

Resmi olmayan sonuçlara göre, seçimin galibi muhalefetteki sol liberal Demokratlar 66 (D66), Sosyalist Parti (SP) ve yerel partiler oldu. İki sene önceki genel seçimlere oranla yerel seçimde ciddi oy kaybına uğrayan İşçi Partisi, 52 yıldır sürdürdüğü Amsterdam’daki üstünlüğünü D66’ya kaptırdı. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre D66 Amsterdam’da 15 sandalye kazanırken, PvdA ise 10 sandalyede kaldı.

Katılımın yaklaşık yüzde 48 dolayında gerçekleştiği seçimde yerel partilerin ülke genelinde oyların yüzde 29,4’ünü, D66’nın yüzde 12,8’ini ve SP’nin ise yüzde 7,9’unu aldığı belirtildi. Koalisyon ortakları VVD’nin oy oranı yüzde 15,6’dan yüzde 12,4’e, PvdA’nın ise yüzde 15,1’den yüzde 10’a geriledi.

Yabancıların yoğun yaşadığı önemli kentlerden Rotterdam’da yerel Leefbaar Rotterdam Partisi, Lahey’de ise D66 partisi sandıktan başarıyla çıktı.

Rotterdam’da ilk kez seçime katılan Müslümanların kurduğu NIDA Partisi ile Lahey’de İslam Demokratlar, Meclis'e ikişer üye gönderme başarısı gösterdi.   

Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, Leefbaar Rotterdam’ın 14, PvdA’nın ise 8 sandalye kazandığını bildirdi. PvdA’nın Rotterdam’daki liste başı adayı Hamit Karakuş, aldıkları sonucun hayal kırıklığı oluşturduğunu dile getirdi.

Seçimde yarışan yüzlerce Türk kökenli adayın durumu ise büyük oranda tercihli oyların sonucunun açıklanmasıyla belli olacak.

Seçim sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan PvdA lideri Diederik Samsom, yenilgiyi kabul ederek, sandıktan başarıyla çıkan partileri tebrik etti. Samsom, yeniden insanların güvenini kazanmak, güçlü ve sosyal bir ülke için çalışmaya devam edecekleri mesajı verdi.

Başbakan Mark Rutte ise partisinin oy kaybının ekonomik krizin insanları olumsuz etkilemesiyle bağlantılı olduğunu ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 14:22
banner53
YORUM EKLE

banner39