Hollanda'da ırkçı lider Wilders'den İslam karşıtı gösteri

Hollanda'da aşırı sağcı İslam düşmanı PVV lideri Wilders ve destekçileri, İslam'a ve ülkenin hükümetine karşı protesto gösterisi düzenledi

Hollanda'da ırkçı lider Wilders'den İslam karşıtı gösteri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlükler Partisi'nin(PVV) İslam düşmanı lideri Geert Wilders ve destekçileri, İslam'a ve ülkenin hükümetine karşı protesto gösterisi düzenledi.

Rotterdam'da yapılan gösteriye İslam ve göçmen karşıtı Batı'nın İslamlaşmasına karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi, Belçika'dan Flaman Çıkarları Partisi ve ülkedeki diğer aşırı sağcı grup üyesi yaklaşık 500 kişi katıldı.

Wilders, gösteride yaptığı konuşmada Hollanda'yı yeniden fethetmeyi amaçladıklarını belirterek, "Hollanda bizim. Türkiye'de, Fas'ta ya da Arabistan'da yaşamıyoruz. Burası Rotterdam. Hollanda İslam devleti değil." dedi.

Bazı göstericiler, İslam ve hükümet karşıtı sloganlar yazdıkları dövizler ve Hollanda bayrakları taşıdı.

"HOLLANDA HEPİMİZİN" PANKARTIYLA WİLDERS'E TEPKİ

Türklerin kurduğu Denk Partisi üyeleri ise "Hollanda hepimizin" pankartı açarak Wilders'a karşı tepkilerini gösterdi.

Denk Partisi kurucularından milletvekili Selçuk Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Wilders, Rotterdam'da insanları ayrıştırmaya çalışıyor ama Denk partisi tam tersine insanları birleştirmek istiyor. Buradaki ırkçılara ve yabancı düşmanlarına karşı dik durduğumuzu gösteriyoruz. Tam karşılarında duruyoruz. Hep burada olacağız ve vatandaşın hakkını savunmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Çok sayıda polisin güvenlik önlemleri aldığı gösteri olaysız sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2018, 02:08
banner53
YORUM EKLE

banner39