banner15

Hollanda'da Laleli Camii'nden 'provokasyona gelmeyin' çağrısı

Hollanda Diyanet Vakfına bağlı Laleli Camii yönetiminden, PEGIDA'nın cami önünde yarın iftar saatinde domuzlu mangal partisi eylemine yönelik cemaate ve çevrede yaşayan topluma "provokasyona gelmeyin" çağrısı yapıldı.

Hollanda'da Laleli Camii'nden 'provokasyona gelmeyin' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollanda Diyanet Vakfına (HDV) bağlı Laleli Camii yönetim kurulunun yayımladığı basın bildirisinde, PEGIDA'nın yarın Laleli Camii önünde İslam karşıtı pankart açarak domuz etli mangal partisi yapmak istemesinin apaçık bir provokasyon olduğu belirtildi.

Provokasyona gelmemek için kararlı oldukları belirtilen bildiride, cemaate ve çevrede yaşayan topluma sakin olmaları çağrısında bulunuldu.

"ŞİMDİYE KADAR HİÇBİR TATSIZ OLAY YAŞAMADIK"

Bildiride, "1982 yılından beri bulunduğumuz bölgede şimdiye kadar hiçbir tatsız olay yaşamadık ve bunun böyle kalmasını istiyoruz. Barışçıl bir şekilde birlikte yaşamak birbirimize saygılı olmak ve desteklemek bizim semtimizin gerçeklerindendir. Bunu da küçük bir grupun provokasyonuyla bozmasına izin vermeyeceğiz." ifadesi kullanıldı.

Cami yönetiminin PEGIDA'nın eyleminden endişe duydukları kaydedilirken, "Özellikle kendi cemaatımız ve çevremiz dışındaki kişilerden eyleme karşı yapılabilecek bir müdaheleden kaygılıyız. Bu grupları tanımadığımız için yönetim olarak bunları kontrol edemeyiz. Endişelerimiz belediye ve polis teşkilatı ile paylaşıldı. Olası rahatsız edici durumlara karşı gerekeni yapacaklarına inanıyoruz." ifadesine yer verildi.

IRKÇI VE İSLAM DÜŞMANI PEGIDA

PEGIDA, sosyal medya üzerinden Rotterdam, Utrecht, Gouda, Lahey ve Arnhem kentlerinde bu hafta iftar saatinde cami önünde domuz etli mangal partisi eylemi yapacağını duyurmuştu.

Rotterdam’ın Fas asıllı belediye başkanı Ahmed Aboutaleb geçen ay, İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketinin iftar saatlerinde cami önlerinde yapmayı planladığı domuz etli mangal eylemine izin vermişti. Utrecht, Gouda, Lahey ve Arnhem belediye başkanları ise izin vermemişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 14:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48