banner15

Hollanda'da Müslümanlar camilere sığmadı

Hollanda'da bayram namazı için camilere giden Müslümanların büyük kısmı, namazlarını sokaklarda kılmak zorunda kaldı

Hollanda'da Müslümanlar camilere sığmadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hollanda'da bayram namazı için camilere giden Müslümanların büyük kısmı, her yıl olduğu gibi bu yıl da namazlarını sokaklarda kılmak zorunda kaldı.

Hollanda'nın başkenti Amsterdam Fatih Camii sabahın ilk saatlerinde dolmaya başladı. Hollandalı Türkler adeta camilere akın etti. Caminin 2 bin kişilik salonu tıklım tıklım doldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da camii içerisinde yer kalmayınca gurbetçi vatandaşlar, camii lokallerine halılarını sererek namazlarını burada eda ettiler.

Amsterdam Fatih Camii İmam Hatibi Mehmet Yürek verdiği bayram hutbesinde "Ramazan Bayramı, milletçe birlik ve kardeşlik içinde bayramın coşkusunu yaşamak, sevinci ve kederi paylaşmak demektir Öyleyse bu bayramda, büyüklerimizi, annemizi, babamızı, yakınlarımızı, komşularımızı ve dostlarımızı ziyaret edelim. Bencilliği, kin ve nefreti içimizden söküp atalım. Dargınlıklara son verelim." dedi.

NAMAZ SONRASINDA CAMİ YANINDA BAYRAMLAŞMA DA YAPILDI

Öte yandan Hollanda'daki bazı Türk yetkililer de bayram dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. Deventer Başkonsolosu Nihat Erşen "Ramazan Bayramı'nın tüm insanlığa hayırlar getirmesini diler tüm vatandaşlarımızın mübarek ramazan bayramını kutlar, bu vesile ile sevgi ve saygılarımı sunarım." mesajını iletti.

Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Arif Yakışır "Bu bayramın Türk toplumuna, İslam alemine ve bütün dünya insanlığına hayırlara vesile olmasını diler, barış, refah, sağlık ve mutluluk getirmesini temenni eder, selam ve saygılarımızı sunarız." diye konuştu.

Uluslararası Üniversiteler Konseyi Kurucu Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu da yaptığı yazılı açıklamada "Sınırları devletler tarafından çizilmiş ülkelerden oluşan bir dünya yerine, sınırları değerlerle ve kavramlarla çizilmiş bir dünya temennisiyle Ramazan Bayramı'nın İslam alemi ve tüm insanlığa hoşgörü ve barışa vesile olmasını diliyorum." dedi.

HOGİAF Genel Sekreteri İbrahim Özgül ise "Mübarek Ramazan Bayramı'nın Hollanda'da yaşayan tüm vatandaşlarımıza esenlik getirmesini dilerim. En içten dileklerimle herkesin bayramını kutlar sonsuza kadar sınırsız mutluluklar dilerim. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir şekilde sevdikleriyle iyi bir bayram geçirebilmelerini diliyorum. Daha nice bayramlara." mesajı yayınladı.

Hristiyan Demokratlar Partisi'nden milletvekili Coşkun Çörüz de "Birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde kutlandığı ve bundan sonra da kutlamaya devam edeceği dini bayramlarımızdan Ramazan Bayramı'na bir kere daha ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bütün Müslümanların Ramazan Bayramı'nı yürekten kutluyor, Bayramın ve gelecek yeni yılın huzur, mutluluk, barış ve esenlikler getirmesini diliyorum." dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2011, 14:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35