Hollanda'da sığınmacı karşıtları polisle çatıştı

Avrupa’da sığınmacı krizi devam ediyor. Hollanda’da sığınmacı karşıtları polisle çatıştı

Hollanda'da sığınmacı karşıtları polisle çatıştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hollanda’nın Kuzey Brabant eyaletine bağlı Heesch kasabasında yapılması planlanan 500 kişilik sığınmacı barınma merkeziyle ilgili belediyede düzenlenen toplantıyı protesto eden kalabalık grup polisle çatıştı.  

Belediye binasına girmelerine izin verilmeyen gruptakiler polise taş, şişe, yumurta ve havaifişekle saldırdı. Gruptakilere müdahale eden polis bazı kişileri gözaltına aldı, belediye meclisi üyeleri toplantılarını yarıda kesmek zorunda kaldı.

İçişleri Bakanı Ronald Plasterk, yaşananların üzücü olduğunu belirtti. Plasterk, protestonun demokratik bir hak olduğunu ama şiddetin demokratik değerlere zarar verdiğini söyledi.

Plasterk, belediye başkanıyla görüşerek kendisine destek verdiğini dile getirdi.

Ülkenin Gelderland eyaletine bağlı Geldermalsen kentinde de geçen ay benzer gösteri bir düzenlenmiş, polis belediye binasını basmak isteyen çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı. Geldermalsen belediyesi gösterilerden sonra sığınmacı barınma merkezi yapma planından vazgeçmişti.

Son yılların en büyük sığınmacı akınıyla karşı karşıya kalan Hollanda’da hükümet, mevcut barınma yerlerindeki kapasite yetersizliğinden dolayı ülkenin farklı bölgelerinde yeni merkezler oluşturmaya çalışıyor.

Hollanda’daki sığınmacıların önemli bir bölümü barınma yurtlarındaki doluluktan dolayı kimi şehirlerde geçici olarak terk edilmiş binalarda kalıyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 01:05
banner53
YORUM EKLE

banner39