banner39

Hollanda'da Türkçe eğitim için imza

Hollanda'da bazı STK'lar ilkokularda yeniden Türkçe dersi verilmesi için imza kampanyası başlattı

Avrupa 05.08.2013, 16:05 05.08.2013, 16:05
Hollanda'da Türkçe eğitim için imza

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollanda'daki Türk sivil toplum kuruluşları, 2004 yılında tasarruf tedbirleri gerekçesiyle maddi desteğin kesilmesi sonucu eğitim müfredatından çıkartılan Türkçe derslerinin yeniden ilkokullarda verilebilmesi için imza kampanyası başlattı.

Ülke genelinde farklı kesimleri temsil eden aralarında federasyonlar ve işadamları derneklerinin de olduğu 16 büyük sivil toplum kuruluşunun ortak yayımladığı bildiride, insan hakları sözleşmelerinde güvence altına alınan anadilde eğitimin temel insan hakkı olduğu dile getirildi.

Bu konuda başlatılan hukuk mücadelesine de dikkati çekilen bildiride, Lahey Mahkemesi'ne yapılan başvurunun kabul edildiği ve ilk mahkemenin 30 Eylül'de yapılacağı hatırlatıldı.

"İnsan hakları temelinde hukuken çok güçlüyüz. Bu gücümüzü toplumsal talep olarak yükseltmek zorundayız" denilen bildiride şu görüşlere yer verildi:

"Avukat Nazmi Türkkol ve  Fadime Kılıç, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi insan hakları sözleşmelerine, Türkiye-AB ortaklık hukukuna, AB direktiflerine ve Hollanda ulusal mevzuatına dayandırdıkları tezlerini mahkemede savunacaklardır. Hollanda hükümetinin anadil eğitimi hakkını tanımamak için yaptığı savunmada, Türk velilerin anadili eğitimine önem vermedikleri, çocuklarını Türkçe anadili eğitimi derslerine göndermedikleri ve anadili eğitiminin entegrasyona katkı sağlamadığı iddiası önemli bir yer tutmaktadır. Anadili eğitimi entegrasyona engel değil, destektir. Unutmayalım! En temel bireysel insan haklarını kullanamayan toplumlar, asimilasyona gönüllü olarak gidenlerdir."

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?