banner15

Hollanda'da Türkler, Zorunlu Uyum Yasası'ndan muaf

Hollanda'da yaşayan Türkler 2007 yılında yürürlüğe giren "Zorunlu Uyum Yasası"ndan muaf tutuldu

Hollanda'da Türkler, Zorunlu Uyum Yasası'ndan muaf

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hollanda'da Türk toplumunu devlet nezdinde temsil eden Türkler için Danışma Kurulu'nun (IOT) Başkanı Aydın Akkaya, bu ülkede yaşayan Türklerin 2007 yılında yürürlüğe giren "Zorunlu Uyum Yasası"ndan muaf olduklarını vurguladı.

Rotterdam'daki Türk Esnaflar Kulübü'nde basın toplantısı düzenleyen Aydın Akkaya, 6 Ağustos'ta Hollanda Uyum Bakanlığı'nın itirazını görüşen Utrecht Merkezi Yüksek İdari Mahkemesi'nin aldığı kararı hatırlattı ve Türklerin artık uyum kurslarına zorlanamayacağını vurguladı.

IOT Başkanı Akkaya şunları söyledi: “Uzun süredir devam eden toplumsal ve hukuki mücadelede önemli bir aşamaya gelindi. Söz konusu uyum yasasının ayrımcı yönüne ilk gündeme geldiği günden bu yana dikkati çektik ve bu çerçevede şimdiye kadar toplam 6 bakanla görüştük. Hukuki alanda elde edilen başarıda emekleri bulunanlara buradan teşekkür ediyorum. Türk vatandaşlarının dil kursu ve sınavına katılma zorunluluğu kalktı ancak Hollandaca öğrenme gerekliliği devam ediyor. Hollandacayı iyi bir geleceğe sahip olabilmek için, ilişkilerimizi geliştirmek, mevcut fırsatlardan yararlanmak, eğitimdeki başarımızı yükseltmek, çalışma hayatımızda şansımızı artırabilmek için iyi bilmemiz önemlidir.”

Birçok konuda davaların takibi adına hukuki anlamda elde edilen başarıda önemli payı bulunan hukukçular Ejder Köse ve Ali Durmuş da Utrecht'teki mahkemenin verdiği kararın bağlayıcı olduğunu, Hollanda'da yasal oturma iznine sahip Türkleri bundan böyle hiçbir kurumun uyum kurslarına zorlayamayacağını dile getirdi.

Mahkeme kararının ardından isteyen Türk vatandaşlarının uyum kurslarını bırakabileceğini vurgulayan avukatlar, "Herhangi bir yaptırım ya da ceza almaları söz konusu değil." dedi. Avukatlar, kararın Avrupa'da yaşayan tüm Türkler için de emsal teşkil ettiğini dile getirdi.

Utrecht Merkezi Yüksek İdari Mahkemesi, daha önce iki bölge idare mahkemesinin Türkiye;AB Ortaklık Anlaşmasına dayanarak verdiği mecburi uyum yasasının Türklere uygulanamayacağı yönündeki kararlarını onaylamıştı. Uyum Bakanlığı'nın itirazını görüşen Utrecht'teki mahkeme, Türkiye ve AB arasındaki anlaşmalardan dolayı Türk vatandaşlarıyla AB vatandaşları arasında ayrım yapılamayacağına karar vermişti. Hollanda'da 2007 yılında yürürlüğe giren Uyum Yasası, AB dışındaki göçmenlerin zorunlu uyum kurslarına tabii tutulmasını öngörüyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011, 15:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35