banner15

Hollanda'dan 'Erdoğan şiirine' Alman yargısı tepkisi

Hollanda Erdoğan’a karşı gardını aldı: Yabancı liderlere hakaret suç sayılmayacak

Hollanda'dan 'Erdoğan şiirine' Alman yargısı tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollanda’da Liberal Sağ Parti (VVD) milletvekili Joost Taverne, ‘dost ülkelerin liderlerine hakareti suç sayan’ yasanın iptali için bir öneri hazırlayarak meclis başkanlığına sundu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre önerinin gerekçesi olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Alman komedyed John Böhmermann hakkında şikayetçi olması gösterildi.

Öneriye muhalefette bulunan D66, Sosyalist Parti, Yeşil Sol ve Özgürlük Partisi de dahil olmak üzere meclisin büyük çoğunluğu destek verirken, Böhmermann’ın başına gelenlerin Hollanda’da yaşanmaması için değişikliğin şart olduğu görüşü hakim.

Öneriyi hazırlayan Taverne, Erdoğan’ın Böhmermann hakkında açtığı davayı eleştirdi: “Yurtdışındaki liderler, uzun kollarıyla bizim mahkemelerimizi kullanarak, temel Batı değerlerimizi baltalayamazlar.”

Türkiye kökenli seçmenlerin oy verdiği iktidarın küçük ortağı İşçi Partisi (PvdA) ise yasa iptalinin zorunluluk olmadığını savundu.

Öte yandan Belçika’da çoğunluğa sahip olan Yeni Flaman İttifakı (N – VA) lideri Bart de Wever de, Böhmermann’a sahip çıkma çağrısı yaptı. Erdoğan için ‘ülkesinde düşünce özgürlüğünü ayaklar altına alan bir despot’ ifadesini kullanan de Wever, “Biz şimdi onun uyguladığı kötü politikalar yüzünden Avrupa’nın temel değerlerini feda mı edeceğiz?” diye sordu.

HOLLANDA'NIN HAKARET YASASI

Hollanda’da, dost ülke liderlerine hakareti suç sayan yasa, en son 1968 yılında işletildi. O zamanlar üniversite öğrencisi olan gazeteci, yazar Geert Mak, ‘ABD Başkanı Jonson savaş suçlusudur’ yazılı pankart nedeniyle 200 gulden para cezasına çarptırılmıştı.

ALMAN KOMEDYEN ÜLKEYİ TERKEDİYOR

ZDF gençlere hitap eden ZDF-Neo kanalında yayınlanan 'Erdoğan şiiri'nin ardından hakkında soruşturma açılan komedyen Jan Böhmermann, Almanya'yı 'bir süreliğine' terk edeceğini açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 15:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48