banner39

Hollanda'dan örnek başörtüsü kararı

Hollanda, başörtüsünü erkek gardiyanların yanında açmak zorunda bırakılan kadının şikayetini yerinde buldu ve olumlu bir karara imza attı

Avrupa 22.09.2010, 11:57 22.09.2010, 12:40
Hollanda'dan örnek başörtüsü kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollanda Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman), başörtüsünü teslim etmek zorunda kalan tutukluların, erkek gardiyanlarla muhatap edilmesinin din özgürlüğünün ihlali olduğuna karar verdi.

Hollanda'da Kanun gereği tutuklanan zanlı ve hükümlüler, tutuklunun emniyeti açısından kendisine zarar vermede kullanılabilen sivri veya diğer tehlike arz edebilecek eşyaları teslim etmek zorunda.

Başörtülü bir zanlının Ombudsman'a yapmış olduğu başvuru sonunda verilen karar, bu kurala ince bir ayar niteliğinde. Tutuklu bayan, iki erkek gardiyanın gözetimi altında başörtüsünü iki bayan gardiyana teslim etmek zorunda kalmıştı.

Tutuklu, erkek gardiyanların yanında başörtüsünü çıkarmak zorunda kalmasını, şahsi dokunulmazlığı ve dini yaşamına ciddi bir ihlali olduğu gerekçesiyle kamu denetçisine başvurdu. Ombudsman, tutukluyu haklı bularak polisin tutuklunun dini özgürlüğüne yeterince saygı göstermediği sonucuna vardı.

Ombudsman kararında ayrıca Müslüman bayanlar için daha fazla kadın gardiyan alınması gerektiğini belirtti. Bu şekilde erkek gardiyanların tutukluları başörtüsüz şekilde görmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Hollanda'da Ombudsman kararları bağlayıcı olmasa da devlet kurumları tarafından saygı görüyor.Bu karar sonrasında, yeni hükümetin ne tür tavır alacağı ise netleşmedi.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?