banner15

Hollandalı ırkçı Wilders hakkında soruşturma

Hollandalı ırkçı Wilders hakkında, Faslılara karşı ırkçı ifadeler kullandığı için soruşturma başlatıldı.

Hollandalı ırkçı Wilders hakkında soruşturma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hollandalı ırkçı populist Geert Wilders'in 'Daha az Faslı mı? Bunun için gerekeni yaparız.' ifadesinden dolayı Başsavcılık tarafından inceleme başlatıldı. Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, Wilders'in toplumun bir kısmına ırkından dolayı hakaret ettiği, kin ve ayrımcılık kışkırtması yaptığı gerekçesiyle sorgulanacağı bildirildi.

İslam düşmanı ve ırkçı Wilders, 19 Mart'ta Lahey'de yapılan bir toplantıdaki konuşmasında, 'Hollanda'da ve şehrinizde daha az Faslı olmasını istiyor musunuz?' sorusunu yöneltmiş, dinleyiciler de 'daha az (istiyoruz)' şeklinde cevap verince Wilders de bunun için gerekeni parti olarak yapacaklarını vaad etmişti. Bu ifadelerinden dolayı Hollanda'da binlerce kişi Wilders aleyhinde suç duyurusunda bulundu.

Bunun üzerine Wilders, ülkede fikir özgürlüğü bulunduğunu beyan ederek kendini savunmak istemiş, birkaç gün sonra yaptığı basın toplantısında da 'Üzgünün ama, ben doğruyu söyledim.' demişti. Wilders, Faslıların tümünün değil, suç işleyenlerinin ülkeyi terketmelerini kastettiğini belirtti.

Ancak Wilders'in bu sözlerinden dolayı çıkan skandal nedeniyle partisi PVV'den de ayrılanların sayısı giderek artmaya başladı. Ayrıca Friesland bölgesindeki 3 mahalli politikacı ve PVV grubunun Avrupa Parlamento başkanı ile iki ulusal parlamento milletvekili partiden ayrıldılar.

Irkçı Wilders, daha önce de yabancı ve İslam düşmanı ifadeleriyle Hollanda ve dünyada tepkileri üzerine çekmişti. Bir açıklamasında da Wilders, Kur'an-ı Kerim'e hakaret ederek, Hitler'in 'Mein Kampf' (Savaşım) isimli kitabına benzetmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 12:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35