Hollandalı ve Fransız ırkçı liderler ittifak kuruyor

Hollandalı ırkçı ve İslam karşıtı Wilders ile Fransız ırkçı ve İslam karşıtı Le Pen biraraya geldi, birlikte 'Karşı AB İttifakı' kurmak istiyorlar.

Hollandalı ve Fransız ırkçı liderler ittifak kuruyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hollandalı ırkçı politikacı Geert Wilders, Fransız ırkçı politikacı Le Pen'i Lahey'de ağırladı. Medyanın büyük ilgisini çeken buluşma sonrası iki İslam karşıtı liderin, AB'ye karşı ortak ittifak oluşturmak istedikleri bildirildi. Medyanın yoğun ilgisini anlayışla karşıladığını belirten Wilders, Le Pen'in belki de gelecekte Fransa Devlet Başkanı olacağını söyledi.

Görüşme sonrası ortak yapılan basın toplantısında Wilders, bugünün tarihi bir gün olduğunu, zira Avrupa elitinden, Brüksel'deki canavardan kurtulma günü olduğunu belirtti. Le Pen de Wilders'in sözlerini tamamlayarak, halkları için özgürlüğü geri almak istediklerini ve yeniden bağımsızlık kazanmak istediklerini söyledi. Bunun birlikte çalışmak için önemli bir tez olduğunu ifade eden Le Pen, AB Parlamentosunda güçlerini birleştirerek bir blok oluşturmak zorunda olduklarını kaydetti.

AB Parlamentosunda fraksiyon oluşturabilmek için en az 25 milletvekilinin biraraya gelmesi gerekiyor. Muhafazakar ya da radikal partilerden gelen temsilciler farklı düşünceler taşıdıkları için bu kadar sayı biraraya gelemiyor. Her iki ırkçı lider de önümüzdeki yıl yapılacak AB Parlamento seçimlerinde vatandaşların neyin olup olmayacağına karar vereceklerini belirterek umutlu olduklarını ifade ettiler. Wilders'in 'Özgürlük Partisi' ve Le Pen'in 'Ulusal Cephe' partileri birlikte çalışmaya hazır görünüyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 17:22
banner53
YORUM EKLE

banner39