banner39

Hollanda'yla 'imam hatip' lisesi anlaşması

Rotterdam'daki İbn Haldun Lisesi'yle imam hatip lisesi derslerinin verilmesi konusunda anlaşma imzalandı

Avrupa 04.04.2013, 11:17 04.04.2013, 11:17
Hollanda'yla 'imam hatip' lisesi anlaşması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hollanda Diyanet Vakfı bünyesinde kurulan İmam Hatip Lisesi Vakfı ile Rotterdam'daki İbn Haldun Lisesi arasında imam hatip lisesi (İHL) derslerinin verilmesi konusunda anlaşma imzalandı.

Türkiye'nin Lahey Din Hizmetleri Müşaviri ve İmam Hatip Lisesi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ünver ile İbn Haldun Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Tonca'nın imzaladığı anlaşmaya göre, ilk etapta bu okuldaki 50 öğrenciye eylülden itibaren günde ikişer saat Türkiye'deki İHL'lerin müfredatında yer alan dersler okutulacak.

Burslu 50 öğrenci, eğitimlerinin ardından Türkiye'deki ilahiyat fakültelerine sınavsız girebilecek.
Prof. Ünver, batı Avrupa genelinde ilk kez hayata geçirilen bu eğitim programıyla toplumda İslam'ı doğru anlatacak bireyler yetiştirmeyi ve Hollanda'nın Müslüman din adamı ihtiyacını karşılamayı hedeflediklerini belirtti.

ÖĞRETMENLER VE DERS KİTAPLARI TÜRKİYE'DEN

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü kanalıyla Türkiye'den gelecek öğretmenlerin ders vereceğini kaydeden Ünver, öğrencilerin Kur'an-ı Kerim, hadis, fıkıh, akait ve dinler tarihi gibi Türkiye'deki İHL'lerde verilen dersleri takip edeceğini anlattı.

Bu projenin Hollanda'da yaşayan Türk toplumu için tarihi önemde olduğuna işaret eden Ünver, sağlıklı İslam eğitimi alacak genç nesillerin Hollanda'ya olduğu kadar tüm dünyaya güven, huzur ve saadet getireceğini söyledi.

Ünver, Hollanda devletinin de bu projeye sıcak baktığını ifade etti.
Bu ülkedeki imam ihtiyacını karşılamanın en iyi yolunun bu olduğunu vurgulayan Ünver, "Liseyi bitiren gençlerimiz üniversite eğitimlerinin ardından camilerimizde hak ve hakikati öğretecek" diye konuştu.

İbn Haldun Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Tonca da kayıtların başladığını ve ilginin yüksek olduğunu kaydetti.

Projenin okulun kalitesini daha da arttıracağını söyleyen Tonca, "Bu projeyle Hollanda toplumuna uyumlu daha güzel nesiller yetiştirileceğine inanıyorum. Bu, toplum için büyük kazanç olacaktır" dedi.

Türkçe derslerinin de okutulduğu İbn Haldun Lisesi'nde 700 öğrenci eğitim görüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?