banner39

Hollande, bakanlarını mallarını bildirmeye zorladı

Hükümetin engellenmesinden endişe eden Fransa Devlet Başkanı Hollande, bakanların önümüzdeki aya kadar tüm mal varlıklarını ortaya koymalarını istedi.

Avrupa 09.04.2013, 17:39 09.04.2013, 17:39
Hollande, bakanlarını mallarını bildirmeye zorladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransız Devlet Başkanı François Hollande, Başbakanı ve bazı bakanları çağırarak Elyse Sarayında tek tek görüştü. Hollande, yeni ortaya çıkabilecek skandallara karşı hazırlıklı olmaya çalışıyor. Daha önce hükümeti tamamen değiştirme fikrinden, başarısızlığı itiraf etmek olur düşüncesiyle vazgeçti.

Bunun yerine Hollande, 24 Nisan'da kararlaştırılacak bir kanunlar paketi teklif etmek istiyor. Yeni çıkarılacak kanunlarla politikada daha fazla şeffaflık sağlanması hedefleniyor. Paris'te şu günlerde daha önce 90'lı yıllarda İtalya'da gerçekleştirilen 'temiz eller' operasyonu konuşuluyor ve 'etik şok'tan sözediliyor.

Bütçe Bakanı Cahuzac'ın vergi kaçırdığı suçlamasından sonra istifa etmesiyle Fransız bakanların servetlerinin daha net bir şekilde ortaya konulması gündeme geldi. Başbakan Jean-Marc Ayrault, kanun yoluyla bakanların servetlerinin tamamen şeffaf bir şekilde ortaya konulacağına söz verdi. Hollande ile görüşen Ayrault, görüşme sonrası basına verdiği demeçte, önümüzdeki Pazartesi gününe kadar hükümetin internet sitesinde bakanlara ait servetlerin miktarının olduğu gibi yayınlanacağını bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?