banner39

Hollande: Barış anlaşması Ukrayna için son şans

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Ukrayna'da barış anlaşması yapılmasının, savaştan kaçınmak için son şans olduğunu söyledi

Avrupa 07.02.2015, 12:28 07.02.2015, 14:22
Hollande: Barış anlaşması Ukrayna için son şans

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'le bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ukrayna'da barış anlaşması yapılmasının savaştan kaçınmak için son şans olduğunu söyledi. 

Merkel'se Ukrayna krizinin askeri yollarla çözülemeyeceğini söylerken Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko da barış teklifinin çözüm olabileceğini dile getirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko barış teklifi ile Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların çıkardığı çatışmanın sona erdirilmesi amaçladıklarını söyledi. Gazetecilerin sorusu üzerine Poroşenko Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşbakanı François Hollande sunulacak olan barış teklifinin işe yarayacağını beklediklerini kaydetti. Poroşenko ayrıca barış girişiminin Avrupa'nın güvenliğini arttırmaya yardımcı olacağını belirtti.

MERKEL: ÖNEMLİ BİR GÖRÜŞMEYDİ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e düzenledikleri ziyaret hakkında da konuşan Merkel, görüşmenin sonuçlarından pek emin olmadığını söyledi: "Bu görüşmenin olumlu sonuçlar doğurup doğurmayağını henüz bilmiyoruz. Ama önemli bir ziyaretti. Acı çekenler için bunu yapmakla mükelleftik (…) Kimse Avrupa'da yeni bir bölünme ya da gerginliğin tırmanmasını istemiyor." dedi. 

Merkel ayrıca, "Ukrayna krizinin çözülmesi Lizbon'dan Vladivostok'a uzanan "Büyük Avrupa" kurulmasının şartı" ifadelerini kullandı.

POROŞENKO: GÖRÜŞMELER UMUT VERDİ

Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile dün yaptığı görüşmelerin, doğuda ateşkesin sağlanması konusunda umut verdiğini belirtti. Ukrayna'daki gerginliğin giderilmesine yönelik önemli çalışmalarda bulunmalarından ve ülkesine gösterdikleri destekten dolayı Avrupalı liderlere teşekkür eden Poroşenko, bunun kendileri için çok önemli olduğunu dile getirdi.

Poroşenko, Minsk mutabakatlarında yer alan tarafların üstlendikleri sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini yineleyerek, bu çerçevede ateşkesin sağlanması, rehinelerin serbest bırakılması, sınırların kontrolünün sağlanması, Ukrayna topraklarındaki tüm yabancı askerlerin çıkarılması ve işgal edilen topraklarda Ukrayna yasalarına uygun olarak yerel seçimlerin yapılması gerektiğini ifade etti.

Doğunun ekonomik açıdan kalkındırılması için ciddi adımların atılması gerektiğini kaydeden Poroşenko, bu adımların serbest ekonomik bölgenin oluşturulmasını, sosyal ödemelerin yapılmasını ve insani yardımların gerçekleştirilmesi öngördüğünü söyledi. 

Petro Poroşenko, Angela Merkel ve François Hollandearasındaki görüşmeler devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?