Hollande'dan cami ziyareti

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Açık Kapı Etkinliği kapsamında ziyaret ettiği camide 'kardeşlik çayı' içti

Avrupa 10.01.2016, 14:55 10.01.2016, 14:55
Hollande'dan cami ziyareti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, geçen yılki saldırılarda hayatını kaybedenler için düzenlenen anma töreninin ardından Paris'teki Büyük Cami'yi ziyaret etti.

Resmi gündeminde yer almayan kısa ziyarette Hollande, cami yetkilileri ve cemaatle kısa bir sürü sohbet ederek "kardeşlik çayı" içti.

Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırının birinci yılında Fransa İslam Konseyi'nin (CFCM) girişimiyle ülkedeki yaklaşık 2 bin 500 cami ve mescitte cumartesi ve pazar günü "açık kapı" etkinliği düzenlenme kararı alınmıştı.

"İslam’ın gerçek yüzünü göstermek" amacıyla düzenlenen bu etkinlik çerçevesinde, camileri ziyaret edenlere "kardeşlik çayı" ikram ediliyor.

Dün başlayan ve bugün de devam eden "açık kapı" etkinliğinde, ziyaretçilerin Kur'an-ı Kerim ve İslam'a ilişkin soruları cevaplandırılırken, isteyenler vakit namazlarına katılabiliyor.

Paris'te 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve 3 gün devam eden eylemlerde 17 kişi hayatını kaybetmişti.

Fransa’da çoğu Kuzey Afrika kökenli yaklaşık 5 milyon Müslüman yaşıyor. Avrupa’da en fazla Müslümanın yaşadığı ülkeler arasında Fransa ilk sırada yer alıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?