banner15

Holodomor soykırımının 85. yıl dönümü

Ukrayna Büyükelçisi Sybiha, "Holodomor'da yaşanan trajedi, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtu" dedi

Holodomor soykırımının 85. yıl dönümü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andril Sybiha, 1932-1933 yıllarında Ukrayna topraklarında milyonlarca kişinin açlıktan öldüğü Holodomor soykırımını "insanlığa karşı işlenmiş bir suç" olarak niteledi.

Sovyet rejiminin 1932-1933 yıllarında Ukrayna topraklarında milyonlarca kişiyi aç bırakarak ölüme terk ettiği Holodomor soykırımının 85. yıl dönümü nedeniyle Ankara'daki panel düzenlendi.

Sybiha, Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından Milli Kütüphane binasında düzenlediği panelde yaptığı konuşmada "Holodomor'da yaşanan trajedi, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtu." ifadelerini kullandı.

Ankara'da düzenledikleri panelin önemine dikkat çeken Sybiha, "Holodomor ve benzeri trajedilerin anılması oldukça önemli. Ancak bu şekilde gelecekte yaşanabilecek trajedilerin önüne geçilebilir." diye konuştu.

Holodomor soykırımını konusunda uzman tarihçi Prof. Dr. Stanyslav Kulchytsky de trajedinin Sovyetler Birliği tarafından "bilinçli olarak" aşamalı şekilde uygulamaya konulduğunu belirterek "Holodomor Trajedisinin amacı, Ukrayna milli eylemini yok etmek ve Ukrayna halkını kontrol almaktı." şeklinde konuştu.

Hukukçu Prof. Dr. Volodymyr Vasylenko, Rusya'nın Holodomor soykırımı hakkında herhangi bir resmi belge olmadığı ve bu soykırımın yaşanmadığı iddialarına değinerek o zamanlar Ukrayna topraklarının Sovyetler Birliği kontrolünde olduğunu ve resmi kayıtların Ruslar tarafından kontrol edildiğini dile getirdi.

Vasylenko, "Elimizde Holodomor Trajedisine ilişkin herhangi bir resmi belge yok. Ancak Sovyetler Birliği'nin buğday ambarı olarak bilinen Ukrayna'da milyonlarca insanın açlıktan ölmesi, bu trajedinin yaşandığının en önemli kanıtıdır." ifadelerini kullandı.

Panele çok sayıda davetli katıldı.

HOLODOMOR SOYKIRIMI

Ukrayna tarihinin en acı olaylarından biri kabul edilen trajedi, 1932-1933 yıllarında Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin döneminde yaşandı. Köylüleri kolektif üretime zorlayan Sovyetler yönetiminin bölgeye gönderdiği silahlı devlet görevlileri ile bütün hasada ve tohumluk buğdaya el koyması sonucu yaklaşık 5 milyon kişi açlıktan yaşamını yitirmişti. Ölenler arasında 10 yaşından küçük yaklaşık 1 milyon çocuk bulunuyordu. Söz konusu dönemde uygulanan politikalar sonucu Sibirya, Kazakistan, Kafkasya ve diğer bölgelerde de 3 milyondan fazla kişi açlıktan hayatını kaybetmişti.

Rusça'da "açlıktan ölüm" anlamına gelen Holodomor sözcüğüyle anılan trajedi için 2005’te Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko döneminde her yıl kasım ayının son cumartesi günü "Holodomor Kurbanlarını Anma Günü" ilan edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 15:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35