banner39

Hristiyan Demokratlardan Müslümanlara tehdit

Alman Hristiyan demokratlar, Merkel ve Müslümanlara yönelik uyarılar yaparak, 'İslamcı'lara karşı daha sert bir tutum gösterilmesini taleb ettiler.

Avrupa 27.11.2015, 10:53 27.11.2015, 11:09
Hristiyan Demokratlardan Müslümanlara tehdit

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU federal ve eyalet teşkilatları içişleri politikacıları, Paris saldırılarına dikkat çekerek Almanya'daki 'İslamcı'lara karşı daha sert bir tutum gösterilmesini taleb ettiler.

Birliğin içişleri politikası sözcüleri tarafından hazırlanan raporda, 'Özgürlükçü devletimize ve hukuk sistemimize karşı savaşanlara en sert bir şekilde cevap vereceğiz.' ifadesi kullanıldı. Bugün kamuoyuna tanıtılacak tasarı raporda, mültecileri ülkeye çeken hataların ortadan kaldırılması istendi.

Göçe ancak belirli sınırlar dahilinde izin verilmesi gerektiği vurgulanan 6 sayfalık raporda, toplumun kabul gücünü aşmayacak ve ülkenin uyum becerisini zorlamayacak ölçüde göçün mümkün olduğu vurgulandı. Almanya Federal Cumhuriyetinin tüm mültecilere yardım edecek ve koruyabilecek güçte olmadığı dile getirildi.

Federal Başbakan Angela Merkel, CDU'dan bazı politikacıların ve kardeş partisi CSU Genel Başkanı Horst Seehofer tarafından teklif edilen, mülteciler için bir üst sınır belirlenmesi teklifini kabul etmiyor. Ancak alınacak birtakım başka önlemlerle, gelen mültecilerin sayısını azaltmayı istiyor.

Birlik tarafından hazırlanan raporda Merkel bu konuda uyarılarak, mültecilerden önce Alman vatandaşlarının düşünülmesi gerektiği, sorumluluklarının öncelikle vatandaşları için geçerli olduğu kaydedildi. Ayrıca Müslümanlara yönelik bir ifade kullanılarak, 'Bizim temel hukukumuz yerine Şeriatı tanıyanların bizim toplumumuzda yer bulması imkansız.' ibaresi yeraldı.

CDU/CSU politikacıları ayrıca, burada suç işlemiş olan mültecilerin yurtdışı edilmelerinin daha da kolaylaştırılmasını taleb ettiler. Federal Sağlık Bakanı Hermann Gröhe tarafından teklif edilen, mülteciler için sağlık kartı uygulamasının da yanlış olduğu belirtilen raporda, bunun mültecilere karşı Almanya'yı daha cazip hale getirecek büyük bir hata olduğu kaydedildi.

Raporda Hristiyan demokratlar birliği politikacıları, Almanya'da multikültürel toplum projesinin başarısız olduğunu öne sürerek, burada yaşayan göçmenlerden, Alman devletinin temel değerlerini ve demokratik özgürlükçü temel hukukunu benimsemeleri gerektiği belirtildi. Hristiyan-Yahudi geleneğini eleştiren ve Alman toplumunun Hristiyan insan unsuru anlayışı ile bundan türeyen değerleri sorgulayan bir İslam'ın Almanya'da yerinin olmadığı ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?