HSBC'nin dondurduğu hesaplarda BAE etikisi

HSBC'nin İngiltere'deki bazı kişi ve kuruluşların hesaplarını BAE terör listesine aldığı için dondurduğu öne sürülüyor

HSBC'nin dondurduğu hesaplarda BAE etikisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HSBC Bankası’nın bazı Müslüman kuruluş ve şahısların hesaplarının dondurulmasında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin parmağı olduğu öne sürülüyor. İddialara göre BAE, terör listesine aldığı kişi ve kurumların bilgilerini paylaşması üzerine banka ilgili kişilerin hesaplarını donduruyor.

Daily Mail yazarı Peter Oborne ve BBC muhabiri Anna Mesiel, Cordoba İngiltere merkezli (Kurtuba) Vakfı'nın terörizmle bağlantılı kuruluşlar listesine alınmasında BAE’nin verdiği bilgilerine tkili olduğunu öne sürdü. HSBC'de hesapları bulunan vakıf, İslam ve batı kültürleri diyalog geliştirme faaliyetleri yürütüyordu.

Vakfın ve yöneticisi Enes el Tikriti ile çevresindeki bazı kişilerin hesapları geçtiğimiz yılın Temmuz ayında dondurulmuştu. Dail Mail yazarı Oborne, Cordoba Vakfının Birleşik Arap Emirlikleri kabinesi tarafından terörist kurumlar listesine eklenmesi üzerine batı ülkelerinde de bu bilginin kabul edildiğini ve hesapların BAE’nin kararı üzerine dondurulduğunu söyledi.

Tıkriti ve yöneticisi olduğu vakıf, BAE’de geçtiğimiz sene Mısır Müslüman Kardeşler ve daha bir çok kişi ve kuruluşun terörist ilan edilmesinin ardından aynı listeye alınmıştı. Karardan sonra vakıf ve Tı9kriti tarafından açıklama yapılmamıştı.

Oborne'ya göre Birleşik Arap Emirlikleri'nin bu kararı almasında Tikriti'nin Müslüman Kardeşlere yakınlığı etkin bir rol oynuyor.

Tıkriti, HSBC’nin yaptığının kabul edilemez olduğunu savunurken HSBC tarafından konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Oborne’nin ulaştığı HSBC yetkilileri ise hesapların dondurulmasında dini insanların dini inanç ve değerlerinin etkili olmadığını iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2015, 15:08
banner53
YORUM EKLE

banner39