banner39

İbrahimi, Ban Ki-mun'u bilgilendirecek

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi, müzakerelere ilişkin BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'u New York'ta bilgilendirecek.

Avrupa 18.02.2014, 22:53 18.02.2014, 22:53
İbrahimi, Ban Ki-mun'u bilgilendirecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Genel Sekreter Sözcüsü Martin Nesirky, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin müzakerelere ilişkin BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'u bilgilendirmek için New York'a geleceğini söyledi.

Nesirky, basın brifinginde yaptığı açıklamada, İbrahimi'nin geliş tarihinin ve New York'taki programının henüz netleşmediğini belirterek, İbrahimi'nin Cenevre'deki müzakerelerin son durumuna ilişkin Genel Sekreter ile görüş alışverişinde bulunacaklarını kaydetti.

İbrahimi'nin müzakerelerde ilerleme sağlanamaması nedeniyle Suriye halkından özür dilediğini hatırlatan Nesirky, "Genel Sekreter Ban da İbrahimi de müzakerelerin sürdürülmesi konusunda kararlılar. Ban, görüşmelerde uzun ve zorlu bir sürecin yaşanacağını daha önce vurgulamıştı" dedi.

Nesirky, müzakere sürecinin öncüleri Rusya ve ABD'nin İbrahimi'ye olan desteklerinin sürdüğünü de ifade etti.

İbrahimi, müzakerelerin ikinci turunun başarısız bir şekilde sonuçlanmasının ardından Cenevre'de yaptığı açıklamada, "Çok üzgünüm ve Suriye halkından özür diliyorum. Burada bir şey olması konusunda ümitler çok yüksekti" ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?