banner15

İdomeni kampından ilk otobüsler ayrılıyor

Yunanistan'ın kuzey sınırında bulunan İdomeni sığınmacı kampı boşaltılıyor

İdomeni kampından ilk otobüsler ayrılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bugün erken saatlerde başlayan Yunanistan'ın İdomeni sığınma kampının boşaltılma işlemleri problemsiz olarak  devam ediyor. 11 bin sığınmacının yaşadığı kamptan nakledilecek sığınmacıların 8 bin 500 civarında olması bekleniyor.

Bu sabah sığınmacılarla yüklü ilk otobüsler, ülkenin kuzeyinde düzenlenen sığınmacı ağırlama mekânlarına nakledilmek üzere yola çıktı. İdomeni sığınmacı kampının etrafında, Yunanistan'ın birçok yerinden getirtilen büyük sayıda polis kuvvetleri bulunmakta. Yunan hükümetinin göç koordinatörleri sözcüsü Yiorgos Kiriçis "Aylarca ülkemizde mahsur kalan binlerce sığınmacı için sanayi merkezi ya da depo olsun 6 terk edilmiş binayı kiraladık ve ağırlama mekânlarına dönüştürdük, ayrıca iki büyük alanda da düzenli bir şekilde çadır kampları kurduk" dedi. Kiriçis, iki aydan beri sığınmacılarca kapatılan tren raylarının da 3-4 gün içerisinde açılacaklarını belirtti.

Atina'daki Elliniko kampı hakkında sorulduğunda, "Elliniko, İdomeni gibi düzensiz bir sığınmacı kampı olmamakla birlikte çok kalabalık olduğundan, çevre bölgelerde terk edilmiş sanayi mekânları ya da oteller aramaktayız. Şimdilik sığınmacıların ne zaman nakledileceklerine dair bir şey söyleyemem ama Elefsina ve Nikea'da sığınmacı ağırlama mekânları hazırlanmaktadır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 10:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48